Spory kolem osoby kastelána tamního zámku Petra Šestáka se táhnou už několik let. V poslední době se ale vystupňovaly až k sérii několika trestních oznámení. Jedno z trestních oznámení na kastelána nyní podala také průvodkyně tamního zámku Šárka Šilhanová. „Můj spor s ním začal tím, že mě kastelán přeřadil na práce do parku. Byla to těžká práce, kterou jsem neměla ve smlouvě, a hlavně tam nebyly dodržovány základní hygienické požadavky,“ uvedla pro náš deník. Jakmile si prý žena na kastelána stěžovala u zaměstnavatele, kterým je Národní památkový ústav v Ústí nad Labem, přinesl jí kastelán změněnou pracovní smlouvu, ve které již bylo uvedeno, že kromě průvodkyně je také zahradnicí.

Sahal mi na prsa, tvrdí průvodkyně

„Smlouvu jsem podepsat nechtěla, ale kastelán na mě tlačil a tak jsem ji nakonec podepsala. Pak jsem si teprve pořádně smlouvu přečetla a zjistila jsem, že tam jsou věci, se kterými nesouhlasím. Poprosila jsem pana Šestáka, aby mi smlouvu vrátil, ale on křičel, že ji nestornuje. Pak ke mně přistoupil, sáhl mi na prsa a řekl, že když mu ,dám´, tak mi smlouvu vrátí,“ tvrdí nyní Šárka Šilhanová. Ze strachu z kastelána pak sepsala výpověď. „Strašně jsem se ho bála, bylo to příšerné. V tu chvíli jsem si myslela, že tak vypadá peklo. Kastelán chtěl ale výpověď napsanou na stroji. Tak jsem ji u něj v kanceláři rychle sepsala a dala mu ji, jen abych byla co nejrychleji pryč. Mám tu práci ale ráda a teď nevím, co mám dělat,“ lituje žena, která v současnosti musí brát léky na uklidnění a tvrdí, že výpověď je neplatná, protože ji podepsala pod psychickým nátlakem.

Kastelán Petr Šesták tvrdí, že celou událost s osaháváním si žena vymyslela. „Šlo pouze o pracovní problém. Průvodkyni potřebujeme jen v sezoně, a tak nám z Ústí poslali novou smlouvu. Paní Šilhanová měla být také uklízečkou a pracovat v parku, ovšem jen při lehčích pracích. To podepsala a pak to zase chtěla vrátit zpět. Já ale smlouvu odeslal ke svým nadřízeným do Ústí, ti se k tomu musí vyjádřit. Stejně tak jsem tam odeslal výpověď paní Šilhanové, pouze jsem jí řekl, ať ji přepíše na stroji, protože byla naškrábaná. To že jsem jí měl údajně sahat na prsa, je sprostá lež. Budu se bránit soudní cestou,“ řekl na náš dotaz kastelán.

Vztahy byly zpočátku dobré

Problémy s kastelánem má i Roland Nilsson a jeho manželka Dagmar. Ti již několik let žijí v zámeckém parku v hájence, kterou mají od památkářů pronajatou. „Ze začátku jsme s panem Šestákem vycházeli výborně. Sice ústně, ale všechno nám slíbil. Teď nás chce z hájenky dostat,“ sdělil Deníku Roland Nilsson, Švéd, který již mnoho let v Čechách bydlí. Problémy začali, když Nilssonovi potřebovali vyčistit kanalizaci. „Měli jsme s ní problémy. Přetékala nám, a tak jsme poprosili o vyčištění. Našlo se tam nějaké staré oblečení a kastelán nás začal obviňovat, že jsme ho tam naházeli. No prostě nesmysl,“ pokračuje.

Další problémy měl, když se k hájence nemohla dostat první pomoc. „Udělalo se mi hodně špatně. Nemohl jsem ani chodit a zavolal jsem panu Šestákovi, aby otevřel branku pro ambulanci. Ten mi nato jen řekl, že nemá klíče, a dál se o to nestaral,“ kroutí hlavou R. Nilsson. Celý spor vygradoval počátkem března, kdy měl kastelán vyhrožovat zastřelením psích miláčků Nilssonových, dvou fen vzácného japonského plemene Tosa–Inu.

Psi se chovali krotce a poslušně

„To už jsem neunesl a podal na kastelána trestní oznámení. Manželka byla platit nájem a on jí vyhrožoval, že jestli ještě jednou uvidí volně pobíhat naše psy, tak že je zastřelí. To, že mohou volně běhat u golfového areálu, jsme ale měli také ústně domluveno, feny jsou navíc hodné a perfektně vycvičené,“ brání své miláčky Roland Nilsson. Sám předvedl, jak jsou jeho feny vycvičeny. Podle úsudku redaktora ho poslouchají na slovo. „Navíc pokud někoho vidím, zavolám je a uvážu a jdeme si s návštěvníky parku popovídat. Zatím si nikdo nestěžoval,“ dodal majitel fen. Na vyjádření jsme se zeptali také kastelána. „Jsou to velcí psi, kterých se návštěvníci parku bojí. Pořád jsou nějaké stížnosti a navíc pana Nilssona vůbec neposlouchají. Ti psi by mohli někoho ohrozit, ale zastřelením jsem jim rozhodně nevyhrožoval,“ uvedl na svou obranu Petr Šesták.

Svůj názor na věc nám řekl i starosta Krásného Dvora František Kuna. „Myslím, že pan Šesták patří k takovým těm věčným stěžovatelům, kterým všechno vadí. Kdyby se místo toho více věnoval zámku, bylo by to lepší. Na podzim má přijít nový kastelán a já pevně doufám, že vztahy s ním budou lepší než s panem Šestákem,“ řekl František Kuna. Oběma případy se zabývá Policie ČR. Průběh vyšetřování budeme dál sledovat.