O co jde? Radní Michal Kučera z TOP 09, který je členem místní kandidátky hnutí Pro lepší Louny, na sociální síti napsal, že během velikonočních svátků přivezla armáda do lounského Domova pro seniory perníčky z Penamu. To je jedna z firem Agrofertu, který do roku 2017 vlastnil předseda ANO Andrej Babiš. Tato informace se ukázala jako nepravdivá, do domova přivezl sladkosti muž, který je rozvážel v rámci celorepublikové aktivity těchto pekáren. Vojáci shodou okolností v tu dobu v zařízení testovali jednoho klienta na covid-19.

ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

Na výrok reagoval i ministr obrany Lubomír Metnar. „Vojáci dělali odběr vzorků u jedné seniorky, armáda do lounského domova ani jinam perníčky nerozvážela,“ uvedl.

Michal Kučera se za šíření nepravdivé informace omluvil. „Školácká chyba, že jsem si neověřil informaci, kterou jsem dostal. V té době o tom ale byli přesvědčeni i v domově pro seniory. Mrzí mě to, omluvil jsem se. Podle reakcí většina lidí omluvu vzala. Nejvíc mě ale mrzí, že jsem vrhl špatné světlo na naši armádu. Proto jsem odeslal Vojenskému fondu solidarity finanční dar patnáct tisíc korun,“ sdělil.

Šéf Loun Pavel Domecký
Lounský šéf Domecký: Myslím, že budeme pokračovat bez problémů

Podle vedení lounského ANO Kučera svým výrokem poškodil nejen toto hnutí, ale také koalici ve městě. „Kvůli výroku Michala Kučery jsme iniciovali koaliční schůzku, konat by se měla ve čtvrtek odpoledne. V koalici by měla panovat vzájemná úcta,“ řekl Milan Rychtařík, lounský místostarosta a předseda tamní organizace ANO.

„Na schůzce si chceme vše vyříkat, půjdeme tam s nějakými požadavky, které teď nechci komentovat,“ dodal Rychtařík.

Po komunálních volbách v roce 2018 se v Lounech vytvořila koalice ANO, ODS, Pro lepší Louny a Unie pro sport a zdraví. „Z mého pohledu to byl nešťastný výrok, který navíc přišel v této době. Vrhl negativní světlo na Louny, je to na politické odpovědnosti pana Kučery, jaké závěry z toho vyvodí,“ řekl radní Radovan Šabata z Unie pro sport a zdraví.

Peníze, mzda - Ilustrační foto
Shlukování, lidé bez roušek. Strážníci rozdávali pokuty

Michal Kučera podle svých středečních slov na funkci radního rezignovat nehodlá. „Nevím, zda se to bude řešit. Nemyslím si, že by to byla tak zásadní věc. V téhle zemi se neodstupuje z funkcí kvůli daleko větším prohřeškům,“ dodal.

„Z mého pohledu se jednalo o nešťastnou věc, kterou ale považuji tím, že se kolega omluvil a poslal dar Vojenskému fondu solidarity, za uzavřenou. Věřím, že nebude mít větší dopad na koalici, která v Lounech funguje nad očekávání dobře,“ sdělil starosta Pavel Janda (Pro lepší Louny).

Ilustrační foto
Devět lidí hrálo v žatecké hospodě karty, vyhmátla je policie

Pro samotný Domov pro seniory U Pramene v Lounech je kauza nepříjemná a moc se k ní už nechtějí vracet. „Pro nás je podstatné, že výsledky u testované paní stejně jako u všech ostatních našich testovaných klientů jsou negativní,“ sdělila ředitelka zařízení Jana Černá.

Kvůli přijatým opatřením je nyní jedinou možností, jak by se klienti domova mohli nakazit, přenos koronaviru od personálu. Zaměstnanci budou proto v pravidelných dvoutýdenních intervalech testováni. První vlna běží od úterý, do středečního poledne byla otestována většina personálu. Výsledky jsou negativní.