Verdikt Vrchního soudu bude mít podle všeho vliv na osud žaloby o určení vlastnického práva k nemovitosti, kterou někdejší dlouholetá majitelka zámku Marie Brázdová podala u Okresního soudu v Lounech v roce 2014. Dosud o ní nebylo rozhodnuto. Justice řeší civilní a trestní linii případu téměř deset let.

O té druhé rozhodne právě Vrchní soud v Praze. Začal projednávat odvolání „všech“ proti lednovému verdiktu ústeckého krajského soudu. Ten nepravomocně odsoudil trojici mužů za lichvu a poškození věřitele při správě cizího majetku k podmínečným trestům. Žalobě se nelíbí překvalifikování z původního podvodu a pro hlavního obžalovaného v případu, kdysi významného českého podnikatele Pavla Moravce, požaduje nepodmíněný trest. Obhajoba naopak tvrdí, že k žádným trestným činům nedošlo a žádá zproštění viny.

Pavel Moravec je klíčovou postavou v příběhu zámku Líčkov. Dlouholetý známý Marie Brázdové byl úspěšný podnikatel mimo jiné v oboru výroby šperků. Jako člen delegace doprovázel někdejšího prezidenta Václava Klause při cestě po Asii. V Mongolsku Moravcova společnost Primossa těžila zlato a připravovala projekt na dopravu uhlí z velké těžební lokality na jihu Mongolska do Číny. Pavlu Moravcovi se ekonomicky dařilo, s Marií Brázdovou se dohodl, že pomůže s nákladnou rekonstrukcí zámku.

Zámek v Líčkově
Vdova po známém malíři chce zpět zámek Líčkov. Soud řeší i lichvu

V roce 2009 Brázdová vložila zámek Líčkov a rozsáhlé pozemky jako svůj nepeněžitý vklad do akciové společnosti Uyanga. Kromě akcií dostávala pravidelný důchod a získala právo doživotně užívat zámek a přilehlé prostory. Přes společnost Primossa se připravovala rekonstrukce zámku. Ten měl být i se svou galerií obrazů malíře Oskara Brázdy otevřen pro veřejnost.

Jenže vše dopadlo jinak. V roce 2013 se Moravcovo podnikání dostalo i kvůli politické situaci v Mongolsku do finančních problémů a za akcie, které od Marie Brázdové koupil, jí přestal posílat peníze. Při půjčce od svého známého, kterou nesplatil, dal do zástavy akcie společnosti Uyanga. Její majetek včetně zámku nakonec skončil v exekuci. Začátkem roku 2014 památka na Žatecku změnila vlastníka, za 22,5 milionu korun jej koupila od exekutora společnost Zámek Líčkov.

Centrum Žatce
Žatec vzhlíží do Arábie. Rozhodující zasedání výboru UNESCO začalo

Zásadní otázkou, kterou soudy řeší, je, zda obžalovaný podnikatel své finanční potíže řešil na úkor společnosti Uyanga v souladu se zákonem. A zda při tom Marii Brázdovou úmyslně poškodil. Podle nepravomocného rozsudku ústeckého krajského soudu měl firmu Uyanga použít ke krytí svých podnikatelských aktivit a zejména dluhů z nich plynoucích. „Soud má za prokázané, že obžalovaný se bezdůvodně a protiprávně pokusil společnost zavázat k ručení za svůj osobní dluh ve výši 15 milionů korun, přestože k takovému jednání nebyl oprávněn,“ stojí v rozhodnutí soudu.

„Pan Moravec neměl úmysl připravit paní Brázdovou o majetek a nesplnit to, na čem se domluvili. Jeho podnikatelské aktivity nedopadly dobře, v důsledku čehož přišel nakonec i o to disponovat s majetkem společnosti Uyanga,“ sdělil u Vrchního soudu v Praze jeho obhájce.

S tímto názorem obžaloba nesouhlasí. „Před poškozenou byly zamlčeny podstatné informace, které kdyby věděla, příslušné smlouvy týkající se zámku by neuzavřela,“ řekl státní zástupce.

Nové byty ve spodní části žatecké Husovy ulice.
V Žatci a Lounech přibudou nové byty a obchody. První už letos v říjnu

Zbylá dvojice nepravomocně odsouzených mužů čelí obžalobě z trestného činu poškození věřitele při správě cizího majetku. Dopustit se ho měli při finančních transakcích spojených se společnostmi navázanými na zámek Líčkov.

Na Vrchním soudu je nyní tento složitý příběh rozmotat. Pro osud zámku je důležitá jeho civilní linie, která se od jeho verdiktu odvine. Okresní soud v Lounech žalobu o určení vlastnického práva k nemovitostem v roce 2019 zamítl, o odvolání dosud Krajský soud v Ústí nad Labem nerozhodl. Čeká na verdikt v trestní části případu.

Zámek v Líčkově a přilehlé hospodářství koupil v roce 1925 malíř Oskar Brázda. V roce 1938 zámek zabrali nacisté, po únoru 1948 komunisté. Vdova po umělci, v současné době 97letá Marie Brázdová, získala památku v roce 1992 v restituci. Zámek s galerií Brázdových obrazů otevřela pro veřejnost. Ovšem několik posledních let je objekt zavřený a chátrá. „Naletěla jsem podvodníkům,“ říká se slzami v očích vdova po slavném malíři. A snaží se památku získat zpět.