Téměř šest tisíc platících návštěvníků si v roce 2017 prohlédlo chmelařské muzeum v Žatci. Další lidé je navštívili při společenských akcích nebo jako členové různých delegací. Muzeum v Žatci je největší svého druhu na světě, loni si připomnělo 20 let od založení.

Počty návštěvníků muzea každým rokem stoupají. Loni přišlo o 1600 lidí víc, než tomu bylo v roce 2016. „Statistiku návštěvnosti si vedeme teprve deset let. Od roku 2007 nás navštívilo už skoro 50 tisíc lidí. Návštěvnost se každoročně zvyšuje,“ řekl Vladimír Valeš z chmelařského muzea.

Od středověku až do současnosti

Žatecké muzeum je součástí turistického areálu Chrám chmele a piva. Expozice muzea se nacházejí na čtyřech tisících metrech čtverečních výstavní plochy v několika poschodích historické budovy z 19. století, která dříve sloužila sama jako sklad chmele a jeho balírna. Muzeum přibližuje vývoj chmelařství od raného středověku až do současnosti. K vidění je řada fotografií, písemností i nástrojů, u vstupu je například stará česačka chmele.

„Naši činnost jsme propojili s řadou pěstitelů chmele, od jejich rodin díky tomu získáváme cenné historické exponáty. Ať už různé věci nebo písemnosti,“ vysvětlil Valeš.

Za vznikem muzea stojí žatecké Chmelařství tradiční podnik v oblasti pěstování a zpracování chmele. To muzeum i v současné době provozuje a financuje jeho provoz.

Pro české chmelaře je muzeum významnou součástí propagace. „Naším cílem je, aby muzeum přiblížilo historii chmelařství a význam žateckého chmele pro město a region nejen pivovarům, ale aby se stalo součástí výuky žáků a studentů celého regionu,“ řekl předseda představenstva Chmelařství Zdeněk Rosa.

Muzeum se také zaměřuje na rodiny s dětmi. Mezi dětskými návštěvníky je oblíbená cesta chmelového skřítka Hopa.

Žatecké muzeum loni obohatilo své prostory například o expozice připomínající nejstarší zmínky o chmelu, biologii chmele a osobnosti chmelařství. Nové jsou také velkoplošné fotografie s chmelařskou tematikou.