Rozšiřte své znalosti o osobnostech, spjatých s naším regionem. Tipujte, kdo se skrývá za nápovědami.

Každý týden můžete poznávat jednu významnou postavu, která je nějak spojená s okresem Louny. Ať už tu žila, tvořila, nebo zkrátka nějak zanechala svou historickou stopu.

Miniseriál pokračuje další osobností. Kdo byl minulým hledaným se dočtete níže. Všechny předchozí díly najdete v souvisejících článcích vpravo!

Poznejte fotbalového kanonýra

Nápověda č. 1
Hledáme žijícího muže, který se narodil v roce 1969 v Ostrově nad Ohří.

Nápověda č. 2
Proslavil se jako jeden z nejúspěšnějších fotbalových kanonýrů historie. Za kariéru nastřílel kromě mnoha ligových také sedm gólů v reprezentaci.

Nápověda č. 3
V posledních sezonách nastupoval za tým Chmel Blšany spolu se synem stejného jména.

Tipovat můžete prostřednictvím e-mailu na miroslava.strnadova@denik.cz. Do předmětu zprávy napište slovo OSOBNOST.

Odhalení se uskuteční na stránkách Žateckého a Lounského deníku každé pondělí.

Minulou hledanou osobností byl Petr Kotvald

V uplynulém týdnu jste měli možnost znovu tipovat jednu z osobností, která zanechala svou historickou stopu v okrese Louny. Tři nápovědy tentokrát ukazovaly na žateckého rodáka, zpěváka a stálého idola dívčích srdcí, Petra Kotvalda.

Do redakce přišlo 39 odpovědí a všechny byly správné.

Petr Kotvald
(* 8. července 1959, Žatec)

Petr Kotvald je český zpěvák a zároveň stálice české populární hudby, který společně se Stanislavem Hložkem tvořil pěveckou dvojici, oblíbenou zejména v 80. letech 20. století. Jejich největší hit má název Holky z naší školky. Kromě S. Hložka úspěšně spolupracoval například také s Hanou Zagorovou. S koncem minulého století ale jeho popularita neskončila, je stále oblíbený, úspěšně koncertuje a objíždí tour i se svým někdejším parťákem.

Mladý muž ze Žatce, zpívající v dětském sboru, našel odvahu postavit se poprvé na pódium v roce 1976. První trofej – ocenění za osobitou interpretaci na festivalu Mladá píseň Jihlava a poté tamtéž i hlavní cenu získal v letech 1977-1979. Úspěch se tehdy dostavil i na klání profesionálů – 2. místo na Děčínské kotvě.

Student slaboproudé elektrotechniky zkouší první kroky s kapelou Motor v roce 1979. To pravé ale přichází v roce 1980. Petra Kotvalda totiž oslovuje skladatel a kapelník Karel Vágner. Od té chvíle se datuje pět a půl roku trvající spolupráci s Hanou Zagorovou, Stanislavem Hložkem a Vágnerovým orchestrem. Spolupráce začíná ve studiu Československé televize – diváci poprvé vidí „Vágnerův objev“ v Hitšarádě a na silvestra onoho roku.

Rok 1983 je v životech Petra Kotvalda a Stanislava Hložka doslova osudovým. Bodují totiž s nejúspěšnějším hitem v dějinách české pop music, písní dvojice Vágner – Žák Holky z naší školky. Prodej milionu nosičů hovoří za vše. V tomto období Petr poznal pódia v řadě zemí – Kuba, Rakousko, Španělsko, Malta… Mekka českých zpěváků, Lucerna, je hostila každoročně před Vánocemi.

31. března 1986 se hvězda dává na sólovou dráhu. Nový začátek nebyl vůbec lehký. V červnu zpívá s nově postavenou skupinou TRIK na svém prvním samostatném vystoupení. Nová image - výrazné choreografie a nekonvenční pojetí kostýmů, vyvolala mezi „důležitými lidmi“ doslova šok. Hned první televizní vystoupení mělo být vystřiženo, což se ale nakonec nestalo.

První sólové album Petra Kotvalda Přísně soukromá sci-fi vyšlo v roce 1988. Písně Kam v tom jdeš, Ukradnu tě, lásko, Kouzelnice a další daly jasně najevo, kterým směrem se bude osamělý běžec Kotvald ubírat. Titulní píseň alba byla vybrána do finále autorské soutěže Bratislavská Lyra. Petr Kotvald ji interpretoval se svou partnerkou, Hanou Kotvaldovou. Druhé album s názvem Gejzír vyšlo v roce 1990. Obsahovalo hity autorů Viléma Čoka a Martina Kumžaka Je v tahu, Gejzír, Satelit, Milujem se čím dál víc, či Kdekdo je dál. Interpret ale po úspěších nezahálí a za další dva roky je na světě album Můj hlas. Dvě písně nesly opět pečeť dvojice Soukup-Osvaldová , Martin Kumžak přinesl jednu „jazzovku“ a dvojice Parma – Cmíral korunují album hitem Už po nás lásko má jdou. Rok několika důležitých událostí v pěveckém životě Petra Kotvalda měl číslo 1998.

Patřilo k nim setkání s pardubickým producentem Michalem Kracíkem, který se stal kmotrem připravovaných koncertů – derniér (po dvanácti letech) „Hložek+ Kotvald – naposledy“. Čtyři města ČR tak zažívají „staronovou“ extázi. Pražská Lucerna leží 19. října protagonistům doslova u nohou.

Osobnost roku, cena časopisu Bravo, plaketa IFPI, to jsou jen některé úspěchy, které se dostavily v roce 2002. Přesvědčivě vítězí i v nejrůznějších čtenářských a posluchačských anketách a to i na Slovensku. Ve studiu Jindřicha Parmy se tou dobou už rodí písně pro nové album, předznamenané již připraveným turné. Ničivé letní povodně ovšem tuto myšlenku zhatí a zpěvák se angažuje v charitativní činnosti právě na pomoc postiženým přírodní katastrofou.

Počátek roku 2003 přináší zpěvákovi nebývalý ohlas mladých fanoušků a nadšené přijetí na pěti společných koncertech s populárním duem TATU. Petr Kotvald mezitím poprvé v životě přijímá nabídku účinkování v muzikálu – roli Parise v romantické show na ledě Romeo a Julie autorů Jindřicha Šimka, Borise Urbánka a Jaromíra Nohavici. Hned rok poté přichází další muzikálová nabídka – na velkou roli v obnoveném představení na ledě Mrazík. Petrova Baba Jaga je pro celý tým muzikálu a nakonec i tisíce diváků velkých českých měst obrovským překvapením. Ukázalo se, jak univerzálním umělcem dokáže Petr Kotvald být.

Fanoušci a obdivovatelé dua Kotvald – Hložek se opět dočkali v roce 2010. Ohlášené společné turné vzbudilo obrovský ohlas médií i veřejnosti. První koncerty proběhly ve Šluknově a Karlových Varech, závěrečný ve velkém sále pražské Lucerny. Podobné turné probíhá i letos; Petr Kotvald prožívá již 25. rok profesionální sólové kariéry.

Diskografie
1988 – Přísně soukromá sci-fi
1990 – Gejzír
1990 – Konto 87-88-89-90-91
1991 – Hyde Park
1992 – Můj hlas
1993 – Dívej se
1995 – Tyrkys a lásku v očích mám
1996 – MCMXCVI
1997 – Pan zpěvák
1999 – Největší hity
1999 – Vánoce přicházejí…
2001 – Taxitotak neber
2003 – Planeta svádění
2006 – Principal
2007 – 40 hitů
2008 – Vánoce hrajou glórijá

Zdroj: Kotvald.cz