Vánoce ještě strávit doma, ale už na Štěpána na letiště a hurá do Afriky. Takový je plán šestice dobrodruhů, kteří se na přelomu roku chystají zdolat nejvyšší masiv afrického kontinentu - Kilimandžáro. Mezi nimi bude i nadšený cestovatel Lubomír Peterka z Loun.

Na začátku prosince podstoupil povinné očkování proti žluté zimnici. „Víza budeme řešit až na letišti v Dar es Salaamu. Funguje to jednoduše - dáš padesát dolarů a dostaneš vízum," popisuje L. Peterka. Z tohoto bývalého hlavního města Tanzanie se poté přesunou do města Moshi nedaleko Kilimandžára. „To bude taková naše základna, kde budeme ubytovaní tři noci a strávíme tam i Silvestr," plánuje Luboš.

Při prvním výstupu přivyknou výšce

GrafikaV rámci aklimatizace chtějí nejprve zdolat horu Mount Meru s výškou přes 4500 metrů. Až pak samotné Kilimandžáro. Jeho vrchol Uhuru se pyšní výškou 5895 metrů nad mořem a je pokryt ledovcem. „Půjde s námi samozřejmě místní průvodce, ale také nosiči a kuchaři. Lidé jsou v této oblasti velmi chudí a toto je jedna z mála možností, jak si vydělat. Zatím mám informace, že bez nich nás tam v podstatě nepustí," vysvětluje mladý Louňan. Velkým zážitkem tak jistě bude místní strava, připravená navíc místními kuchaři.

Luboš se na cestu a nové zážitky velmi těší. Bude to pro něj první kontakt s „černým kontinentem". „Samozřejmě je to vzrušující. Bude to úplně něco jiného, než dosud. V tomhle výletu bude úplně všechno," zamýšlí se a naráží na další část putování. Výstupem na Kilimandžáro totiž dobrodružství neskončí. Parta se pak lodí přesune do Zanzibaru. A zatímco jejich rodiny a přátelé doma si budou moci užívat nanejvýš klasického ledna ve střední Evropě, oni spočinou na jedněch z nejkrásnějších pláží světa téměř na rovníku. Návrat je naplánován na 12. leden 2014.

Výpravu mladý muž nenazývá výletem náhodou. V podstatě ji tak vnímá. „Nebudu brát žádné speciální vybavení. Bude to jako jet na čundr někam do východní Evropy nebo podobně," usmívá se po otázce na přípravy. „Jsem jen zvědav, co tentokrát zapomenu přibalit. Snad to bude jako obvykle nějaká drobnost a ne třeba bota," směje se. Rozhodně ale nepoveze žádné talismany pro štěstí. Na ně nevěří. Ani z exotických cest domů si obvykle nepřiváží žádné památeční předměty. „Nanejvýš přivezu něco zajímavého známým a přátelům, ale já osobně žádné harampádí neshromažďuji. Pro mne jsou důležité vzpomínky a zážitky," dodává.

Cestu dobrodruha z Loun budeme podle možností aktuálně sledovat a přineseme další podrobnosti.