Bez kina a dalších kulturních aktivit budou v lednu obyvatelé Podbořan. Radnici se totiž zatím nepodařilo najít nového provozovatele, město bude možná kino provozovat samo. Radnice hledá provozovatele už podruhé. Dosavadní nájemce skončil v kulturním domě 31. prosince. S městem ukončil spolupráci kvůli dlouhotrvajícím dohadům o výši finančního příspěvku na kulturu v Podbořanech.

Město proto na podzim vypsalo výběrové řízení, které vyhrála firma Gastro. Ani s tou se ale radnice nedohodla. Rozpory byly hlavně v délce platnosti smlouvy a ve výši vratné kauce. Město trvalo na smlouvě na dobu neurčitou. „Už jsme měli připraveny projekty, ale za podmínek, které nám nabízelo město, do toho nemůžeme jít,“ řekl Deníku Jiří Halouzka, jednatel společnosti.

Další kolo

Podbořanská radnice proto vypsala další výběrové řízení. Uzávěrka přihlášek je 13. ledna, doposud se ale nikdo nepřihlásil. „Bohužel, zatím nepřišla žádná konkrétní nabídka,“ sdělil Radek Reindl, starosta Podbořan.

Pro občany Podbořan a okolí to znamená, že budou ochuzeni, minimálně na začátku roku, o filmová představení a kulturní pořady. „Kino nemělo na leden naplánováno žádné představení, poté se uvidí“ řekl podbořanský starosta s tím, že zájem lidí o kino v Podbořanech je minimální, na představení jich chodí velmi málo.

„Ani další kulturní pořady na začátku roku nebudou, budeme se ale snažit tuto situaci vyřešit co nejdříve,“ pokračoval Radek Reindl. Vedení radnice se už také připravuje na možnost, že by se žádný zájemce nenašel. „Pracujeme na variantě, že kulturní dům bude provozovat město samo. Kino a kulturu by zajišťoval jeden člověk zaměstnaný městem, restaurace a další prostory bychom pronajali,“ dodal Reindl.

Kino nebo DVD?

Také znáte tu větu? Město bez kina není městem? Podle této věty se vesnicí, alespoň na měsíc, kdy nebude tamní kino vysílat, stanou také Podbořany. I tam řeší problémy s kulturním zařízením – nikdo ho totiž nechce provozovat. Dosavadní provozovatel se nedohodl s městem na výši příspěvku, jediný zájemce z prvního výběrového řízení měl zase rozdílné názory na délku smlouvy a způsoby vypovězení smlouvy. A další zájemci? Nikdo další není. A divíte se? Kupa starostí s filmovými i divadelními představeními, nadávání lidí, že nic pořádného nedávají a žádní pořádní umělci stejně nepřijedou a v podstatě žádný zisk. A pro koho to všechno? Pro těch ani ne deset diváků, kteří na běžné filmy přijdou? Má to cenu nebo je lepší kino zrušit a filmy si doma pustit na DVD, ostatně možná o několik měsíců dříve než přijdou do našich malých a pro města drahých kin? Možné řešení nabízí Žatec. Tam zrušili klasické kino a pořídili si digitální. Velké kasovní trháky tam však neuvidíte, kino láká spíše „fajnšmekry“ na žánrová představení, novinkou jsou také záznamy koncertů. To je možná cesta. Běžný divák, kterému je vlastně jedno, kde film uvidí, ať si pustí ten svůj, který si vybral v půjčovně, doma na DVD. Náročný, ať jde do kina, ale do toho profilovaného, které už ovšem nemusí být v každém městě či větším sídle. Pokud bude kvalitní, své diváky si najde.

Město opět řeší kino

Lidé o kino nepřijdou

Zastupitelé budou řešit další provoz kina ve městě