Výstavba nové haly vyšla na miliardu korun. „Jde o strategickou investici naší společnosti v České republice. Umožní nám více než zdvojnásobit výrobu drátů a kordů pro světové výrobce pneumatik,“ sdělil generální manažer firmy Kiswire Cord Czech Václav Skála. „Budeme tak schopni zajistit rostoucí poptávku po našich výrobcích přímo z Evropy, a snížit tak dovozy z našich výrobních závodů v Asii,“ dodal.

Celková kapacita výroby závodu Kiswire u Žatce se zvýší na 27 tisíc tun drátů a kordů ročně. Kordy se využívají v pneumatikách jako výztuže.

Výstavba nové haly začala loni v srpnu a skončila letos v září. Zkušební výrobu v ní chce společnost zahájit příští rok na jaře. „Postupně plánujeme zaměstnat až 250 nových pracovníků. Máme zájem především o operátory výroby, techniky údržby a kvalitáře,“ přiblížil Václav Skála. Kiswire v zóně u Žatce nyní zaměstnává přes sto lidí.

Slavnostní otevření nové továrny společnosti Kiswire v průmyslové zóně Triangle na Žatecku
Kiswire v zóně Triangle rozšíří výrobu, přibere další zaměstnance

V současné době v Triangle pracují čtyři tisíce lidí. Řada tamních společností shání nové zaměstnance, při prakticky nulové nezaměstnanosti v regionu už ale nemají kde brát. Stále častěji tak spoléhají na zahraniční dělníky. Své o tom vědí i ve společnosti Kiswire. „Najímání zaměstnanců ve střední Evropě už je náročné. Proto bych chtěl požádat zástupce kraje a okolních měst o podporu. Aby činili takové kroky, aby se sem lidé stěhovali a líbilo se jim tady,“ řekl Pierre Thompson, generální ředitel Kiswire pro Evropu.

Kiswire Cord Czech je součástí jihokorejské skupiny Kiswire, která je světovým výrobcem drátů a výztuží pro pneumatiky. Ty v zóně Triangle vyrábí od loňska, ze Žatecka putují kamiony do mnoha zemí Evropy, kde se dráty zpracovávají v pneumatikárnách světoznámých společností Michelin, Pireli, Continental a GoodYear.

Přispěli na hřiště

Předpokládá se, že společnost by mohla dodávat také jihokorejskému Nexenu, který svou továrnu v zóně Triangle u Žatce pomalu dokončuje. Zahájit výrobu chce na přelomu roku.

Milovníci posilování pod širým nebem se v Žatci dočkali nového hřiště.Zdroj: Tomáš KasalSpolečnost Kiswire je mezi Žatečany známá také tím, že se významně podílela na stavbě venkovní posilovny u řeky Ohře. Městu na street workout hřiště poslala 300 tisíc korun, celkově stálo 800 tisíc. „Místní komunity budeme podporovat i nadále,“ sdělil generální ředitel společnosti Kiswire Hong Young-Chul.

V zóně Triangle u Žatce aktuálně působí 11 společností. Největší, co se týká počtu zaměstnanců, je Yanfeng, následují Grammer a Gestamp, zmíněný Nexen je se čtyřmi stovkami pracovníků na čtvrtém místě. Velké oživení zóny Triangle začalo před pěti lety po skončení krize a začátku současného ekonomického růstu.

Slavnostní otevření nové továrny společnosti Kiswire v průmyslové zóně Triangle na Žatecku
Korejský Kiswire slavnostně otevřel svoji továrnu v zóně Triangle u Žatce