Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kiwanis klub se probírá z krize

Louny /ROZHOVOR/ - Zase o nás bude hodně slyšet, říká zakladatelka Kiwanis klubu v Lounech Alexandra Suková.

18.8.2010
SDÍLEJ:

Alexandra Suková (druhá zprava) při návštěvě na radnici v anglickém Stamfordu s místními členy Kiwanis klubu. Foto: archiv A. Sukové

Kiwanis klub Louny byl vůbec prvním smíšeným Kiwanis klubem v České republice.

V té době existovaly pouze dva pánské kluby na Moravě.

Zakladatelkou spolku je Alexandra Suková, která byla několik let zástupkyní Kiwanis International v České a Slovenské republice. Letos je to patnáct let, kdy se poprvé setkala s touto dobročinnou prestižní organizací a rozhodla se klub založit i u nás.

Kde jste se poprvé setkala s Kiwanis klubem?
Bylo to v Barendrechtu v Holandsku v roce 1995. Oslovili mě členové tamního Kiwanis klubu s nabídkou finanční pomoci lounské nemocnici, které pak koupili balneologickou vanu. Oslovila mě možnost poměrně široké škály pomoci a spolupráce mezi jednotlivými kluby. Je to tedy přesně patnáct let od první myšlenky založit Kiwanis klub v Lounech.

Kdy tedy vznikl lounský klub?
Registrace původního klubu proběhla v roce 1996. Jak již bylo řečeno, byli jsme první smíšený klub v České republice. V roce 2001 došlo k rozdělení klubu a jako název „nového“ klubu, jsme zvolili: Kiwanis klub Luna Louny.

Kolik v současné době sdružujete členů?
Je to docela slabé, je nás osm řádných členů. Někteří se odstěhovali, jiní odešli. Rádi bychom proto mezi sebou přivítali nové tváře. Lidi, kteří se chtějí aktivně podílet na činnosti klubu.

V poslední době nebylo o lounském Kiwanisu tolik slyšet, co se stalo?
To právě souvisí s tím, že je nás tak málo. V letošním roce jsme prodělali i malou krizi a uvažovali jsme, že klub rozpustíme. To se nakonec naštěstí nestalo, fungujeme dál, rádi bychom se opět věnovali různým projektům.

Když se podíváme zpátky, kde všude a komu jste pomáhali?
Jedním z největších projektů byly Kiwanis panenky, který v mnoha klubech ještě běží. Spolupracovali jsme s domovem pro seniory, kde nám tamní obyvatelky šily panenky pro děti v nemocnicích. Několikrát jsme uspořádali Halloween pro děti. V loňském roce jsme ho poprvé nedělali z technických důvodů, letos bychom se chtěli pokusit tuto tradici obnovit. Organizovali jsme výlety pro děti ze stacionáře a lounského dětského domova, pomohli jsme finančně dětskému oddělení v lounské nemocnici, nemocnici v Žatci. Naší filozofií je, nejenom pomáhat nemocným a opuštěným dětem, ale i talentům, přispěli jsme proto několikrát i Základní umělecké škole Louny. Každoročně navštěvujeme v době před Vánocemi dámy, které nám šily panenky, v domově pro seniory a trávíme s nimi příjemné chvíle. Iniciovali jsme také vznik mezinárodního povodňového konta, na který posílali příspěvky i kluby ze zahraničí. Poslali jsme peníze na Haiti zničené zemětřesením. Projektů bylo mnoho.
Velký dík patří všem sponzorům, kteří nám v minulosti finančně pomohli, ale i těm, kteří nám přispějí i v budoucnu. Poděkování je také určeno lidem, kteří nám při akcích pomáhají při prodeji a podobně. Důležitá byla a stále je také spolupráce mezi českými a zahraničními Kiwanis kluby.

Díky Kiwanisu se podařilo zorganizovat i několik velmi exkluzivních návštěv, například před dvěma lety přijel do lipenské školičky americký velvyslanec.
Richard W. Graber, teď už bývalý americký velvyslanec v České republice, má ke Kiwanisu velmi blízko. Ocenil aktivity českých klubů a setkal se s několika členy lounského a mosteckého klubu. Graberovi podporují i myšlenku výměnných pobytů žáků škol a vůbec větší spolupráci mezi ČR a USA. Kiwanis klub je právě i o vzájemném setkávání, poznávání, navazování spolupráce a hlavně přátelství s lidmi z celého světa.

A jaké máte plány do budoucna?
Nejdůležitějším prvním krokem je postavit klub opět na nohy, motivovat nové lidi, aby měli chuť s námi spolupracovat a časem se stát členy. Chceme znovu navázat na původní kontakty a oslovit další Kiwanis kluby v zahraničí ke vzájemné spolupráci. Rádi bychom se opět zúčastnili akce Rozsvícení vánočního stromu, kde pravidelně míváme několik stánků. Finanční prostředky, které získáme, chceme věnovat mosteckému hospicu, který je takovým dítětem mosteckých kiwaniérů, kteří stojí za jeho vznikem. Je to tolik potřebná instituce, kde se s velkou péčí o své klienty starají, až do jejich důstojného odchodu. Pracují tam a pomáhají jako dobrovolníci, i lékaři právě z mosteckého Kiwanis klubu. Cítím k nim velkou úctu!

Co musí zájemce udělat, aby se mohl stát kiwaniérem?
Je to jednoduché, prvním krokem je kontaktovat nás, pak přijít na schůzku, které se teď budou konat jednou měsíčně. Pozná nás a my jeho. Stačí mít chuť se zúčastňovat klubového života, být ochoten pomoci a podělit se o svoje zkušenosti a talent s ostatními. Kandidáta do klubu vždy navrhne některý ze stávajících členů. Doba vzájemného poznávání je kolem půl roku. Platí se roční poplatek organizaci Kiwanis International. Více informací je možné získat u mě na e-mailu alexsukova@gmail.com. Máme samozřejmě webové stránky, kde je několik článků a fotografií z uskutečněných akcí.

Co je Kiwanis?

Kiwanis je prestižní klubová organizace sdružující lidi, kteří prostřednictvím vlastních projektů pomáhají převážně dětem a mladým lidem. Klub vznikl v roce 1915 v USA, původně šlo o klub podnikatelů.
Mezi kiwaniéry patří významné politické a kulturní osobnosti, např. Bill Clinton, sir Roger Moore, v České republice pak například spisovatel Michal Viewegh, Kristián Kodet a další.
www.kiwanis.cz
www.kiwanis.org

Autor: Miroslava Strnadová

18.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Šest branek už nastříleli v I.A třídě Svída a Sulovský

Bývalý Dreherův pivovar v Žatci, kde sídlil podnik Fruta. Objekt má být spolu s dalšími 88 budovami ve městě zapsán do seznamu UNESCO.

V bývalém pivovaru v Žatci by se opět mohlo začít vařit pivo

Naši prvňáci ze ZŠ Husova Podbořany

Každou středu vám představujeme čerstvé prvňáčky z Lounska, Žatecka a Podbořanska

Dobrovolníci pomáhají v okolí zámků

Krásný Dvůr, Stekník - Do Krásného Dvora jezdí pomocníci z Anglie. Ve Stekníku zase nabízejí příležitosti i pro místní zájemce.

Podbořany opraví koupaliště. Město také chystá malý kemp

Podbořany - Po rekonstrukci dětského bazénu projde částečnou opravou i ten velký. Chystá se další rozšíření služeb v areálu.

Most v Blšanech bude zavřený do konce roku

Blšany - Řidiči musejí použít sedmikilometrovou objízdnou trasu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení