„Rekord potvrdili dva komisaři agentury Dobrý den. V Lounech sice bylo více účastníků, ale my jsme se zaměřili na délku hraní. Je to báječné," uvedla Katarína Kalvodová z pořádající Základní umělecké školy J. B. Foerstera v Jičíně.

Mezi hráči byli lidé z Jičína a okolí, ale i z mnoha dalších míst republiky, nejvzdálenější přijel z Dobříše na Příbramsku. Někdy hrály i celé rodiny. Nejmladšímu účastníkovi bylo šest let, nejstarším byla 86letá žena. Každý klavírista odehrál nejméně pět minut, někteří si ale rezervovali i delší blok. Repertoár každý volil sám, zazněly písně s doprovodem akordů, vážná, moderní i filmová hudba, jazz nebo skladby pro čtyři ruce.

Přihlášení klavíristé hráli na nově pořízeném koncertním křídle Petrof Mistral, které stálo 1,85 milionu korun. „Je to skvostný kousek, hrálo skvěle až do rána. Akci jsme dělali kvůli němu," řekla Kalvodová.

V Lounech se do vytvoření rekordu v roce 2009 zapojilo na 345 účastníků. Akci pořádala základní umělecká škola v rámci oslav 60. výročí od založení. Proběhla v září ve školní zahradě.