„Tady bude taneční sál se zrcadly na stěnách, tady zase pověsíme boxovací pytel," vypráví Jarmila Babilonská a provází nás zatím prázdnými prostory. „A tady plánujeme takový malý bar, místo s občerstvením," naznačuje rukama v další místnosti. Jsme v prvním patře objektu Luna v Lounech. Dříve tu sídlila pobočka městské knihovny.

Budoucnost by mohla být veselá, plná smíchu a her. Už zanedlouho se tam otevře zbrusu nový klub. Ponese název Klub(ovna) Luna a sloužit má všem mladým lidem od šesti do šestadvaceti let. Ke smysluplnému trávení volného času i k relaxaci.

Klub poprvé otevře 25. září

„Otevíráme v úterý 25. září, určitě se přijďte podívat," říká nadšeně Dagmar Bahnerová, ředitelka Městské knihovny Louny. Právě knihovna bude nad vznikajícím zařízením bdít a pečovat o něj. Není tak překvapením, že kromě mnoha jiných věcí bude v Luně možnost vypůjčení vybraných knih. Zatím je tam pusto. Podlaha se místy lepí. „To je po odstraněném starém linu," vysvětluje J. Babilonská. Skutečně letitá podlahová krytina je připravena pod schodištěm. Tu už čeká jen jedna cesta.

Právě podlaha je poslední zásadní věcí, kterou je třeba v místnostech vyřešit. Je nově vymalováno a Jaroslav Zíka právě ze štaflí montuje na zdi a stropy nová světla. Pak už jen nastěhovat vybavení a personál a „hurá, jde se na věc".

Budova na náměstí Zschopau příliš kladných emocí nevzbuzuje. V přízemí najdeme jakousi večerku a „z důvodu nemoci" zavřené a vyklizené elektro. Pár metrů opodál je navíc herna. Ale ta je jen pro dospělé. Možná to bude v budoucnu alespoň na pohled veselejší.

J. Babilonská zaujatě vypráví, že by měla být vyzdobena fasáda. „Jednáme s člověkem, který se věnuje street artu. Mohl by tam nakreslit nějaké pěkné graffiti. Přemýšlíme také o zpestření háčkovanými výtvory, a to i v interiéru," vypočítává. O tom všem by měly konkrétně rozhodovat děti aby jim bylo v Klub(ovně) příjemně.

Rozhodovat budou děti

Klub(ovna) by měla fungovat v mantinelech, které si určí samotné děti, její uživatelé. „Není problém se s dětmi domluvit, co se bude smět a co už ne, jak to tady bude vypadat a fungovat. Nechceme jim něco zakazovat nebo je do něčeho nutit," říká D. Bahnerová. Při představě boxovacího pytle, hodných školáků s knížkou a babičky „na hraní či pomoc s úkoly", která má také s dětmi pracovat, mne napadá leccos. Pravdou je, že odvážnému štěstí přeje a třeba se v Lounech dočkáme funkčního komunitního projektu pro mládež. Záležet bude, jak jinak, na samotných dětech, zda tuto možnost ocení.

Pobočka městské knihovny, ač se to zdá neuvěřitelné, fungovala v Luně od března 1974. Činnost ukončila v roce 2010, kdy se celé zařízení přestěhovalo na Mírové náměstí do budovy bývalého soudu. Od té doby tam trávilo čas maximálně několik pavouků.

Čtěte také: Konec nudy. V Lounech má vzniknout klub pro mládež