Krásná příroda v blíže nejmenovaných horách, medvědi, ovce, květiny i zmije v okolí salaše, celodenní tvrdá chlapská práce, oproštěná od nadbytečných slov a falešných gest, ale zato spojená s upřímností a kamarádstvím. To jsou kulisy literárního příběhu Zakázané prázdniny, který napsala Dana Šianská z Loun. Je to její první vydaná kniha a a je to kniha výjimečná, literární počin velmi zdařilý. Dokonce je přihlášena do soutěže Kniha roku 2013 - a plným právem, já jí budu při rozhodování poroty držet palce.

Nepočítám-li říkanky pro batolata či drobné povídky pro předškoláky, dětskou literaturu jsem nečetl pěknou řádku let. Pro příběhy určené starším věkovým kategoriím, řekněme deset let a výš, to platí dvojnásob. Naposledy snad ještě tehdy, když jsem sám byl čtenář v tomto dorostovém věku.

Čtěte také: Knížka autorky z Loun bude soutěžit o titul Česká kniha roku

Ovšem Zakázané prázdniny není žádný sladký čajíček plný moralizování pro dospívající kluky a slečinky. Je to skutečný, kvalitní a skvěle vytvořený příběh plný dobrodružství, napětí, romantiky, zajímavých zápletek a přirozeného nenásilného poučení. Napsaný krátkými větami, vtipnými dialogy, které zní přesvědčivě, mají spád, stejně jako vlastní úvahy a komentáře dvanáctiletého Kryštofa, hlavního hrdiny.

Je to ideální kniha pro děti ve věku 10-15 let. Pokud nevíte, čím je zabavit třeba v závěru jarních prázdnin, s touhle novelou se jim určitě budou líbit prázdniny oboje - jarní i ty Zakázané.  

Další knížka by potěšila

„Pokud mi to půjde, budu určitě zkoušet psát dál. A moc ráda," odpovídala mi Dana Šianská, když jsme v lednu tvořili článek o nové knížce i zajímavé autorce z našeho regionu. Knížku jsem přečetl za dva večery a musím dodat: nejen já, ale hlavně početné zástupy kluků a holek budou určitě také moc rády!

„Celé hodiny jsme chodili po horách. Kamenné vrchy, modrá obloha, vlnící se pastviny. Krása!" jako by svým typickým a upřímným způsobem povzbuzoval svou literární maminku k další práci i sám Kryštof v knížce.