Již neexistující domy a budovy města Loun představuje nová publikace z nakladatelství Paseka s názvem Zmizelé Louny. Kniha je součástí edice Zmizelé Čechy.

Hlavní částí knihy je soubor unikátních 176 fotografií, které mapují Louny pozměněné či zcela zmizelé. Nejde přitom jen známé Žatecké či Pražské předměstí, ale i o řadu domů v centru města nebo podniky, které dodávaly Lounům slávu a dnes již zcela zmizely.

„Nejtěžší bylo vybrat tyto fotografie. Musel jsem se probrat čtyřmi až pěti tisíci snímky, nejdřív jsem vybral pět set nejlepších, pak už bylo velmi těžké vybrat ty finální. Některé jsem několikrát vyřadil, abych je následně vrátil,“ prozradil kousek z náročené práce autor Martin Vostřel.

Kniha vznikala zhruba jeden rok. „Necítím se být autorem, jako spíš koordinátorem. Spolupracoval jsem s velkým počtem lidí a institucí. Největší díl snímků pochází ze sbírek Oblastního muzea v Lounech a Státního okresního archivu. Další fotografie vlastní Národní archiv Praha, Národní technické muzeum v Praze a Strahovská knihovna. Velký dík patří též sběratelům pohlednic a lounským patriotům panu Jaroslavu Rychtaříkovi, Daně Klobásové, nedávno zesnulému Zdeňku Sýkorovi, Lence Sýkorové, Karlu Hausenblasovi, Josefu Mudrovi a Jarmile Novákové. Poděkování si zaslouží i lidé, kteří přispěli svými radami a užitečnými poznámkami – Jaroslavu Havrlantovi, Bohumíru Roedlovi, Bedřichu Štauberovi a Janu Marešovi,“ poděkoval autor.

Slavnostní setkání, které knihu představilo veřejnosti, se uskutečnilo ve čtvrtek 1. září na lounské radnici. Ještě před samotným zahájením se u stolu autora utvořila dlouhá fronta lidí - ti všichni si knihu zakoupili a chtěli podpis. Následovalo několik slov ke knize a promítání některých fotografií.

Čtěte také: Na světě je nová kniha: Zmizelé Louny