Říjen je tradičně svátkem všech knihoven. V Zrcadlové kapli pražského Klementina proběhlo slavnostní předávání cen nejlepším knihovnám. Do Loun také jedna z nich putuje. Za účasti ministra kultury Daniela Hermana a dalších významných představitelů kulturního života převzaly nejlepší české knihovny ocenění za rok 2017.

Městská knihovna Louny získala titul Nejlepší městská knihovna roku 2017 v kategorii měst od 10 001 do 20 000 obyvatel - Zvláštní ocenění za vynikající komunitní a vzdělávací aktivity.

Ocenění je potvrzením toho, že vzdělávací projekty, zvláště pak projekt Třetí věk, mají smysl a že směřování ke komunitní knihovně je jediné správné. Knihovna se velmi významně zaměřuje také na práci s dětmi a mládeží, nabídka pro školy všech typů je unikátní. Rovněž zaměření na prorodinné aktivity, včetně otevírací doby knihovny (neděle) je považované za následováníhodné. Ocenění získala lounská knihovna opakovaně, letos se navíc pyšní také prestižním titulem Kamarádka knihovna 2017, který získala v červnu.