Jako pokladní v supermarketu si musejí v těchto dnech připadat knihovnice Městské knihovny Louny. Probíhá tam totiž kompletní revize všech svazků. Úctyhodných sto padesát tisíc publikací jednu po druhé pomocí čárových kódů kontrolují v počítačovém systému.

Aby práce nebylo málo, červen byl v lounské knihovně i ve znamení opravy podlah, především v hlavním křídle. „Jedeme prakticky na tři směny. Kluci tu hlídají i v noci, abychom mohli větrat s otevřenými okny a podlahy mohly schnout," vysvětlila Dagmar Kučerová, ředitelka knihovny, mezi „pípáním" u hromad svazků. Proto bylo zařízení po celý červen pro veřejnost uzavřeno.

Pro knížku už v pátek

Vášniví čtenáři se ale již brzy zase dočkají. „Ve středu 26. června symbolicky ukončí práce závěrečný večírek dalšího semestru Univerzity třetího věku. Půjčovat knihy ale začneme až v pátek 28. června, a to v odděleních beletrie a naučné literatury, kde bude vše připraveno nejdříve. Lidé ale budou moci přijít i po celý víkend a už v pondělí 1. července budou otevřena všechna oddělení," popsala příští dny D. Kučerová.

Tisíce publikací čekají na reviziKompletní revizi musejí v Lounech provádět každých deset let. Tentokrát s ní pomohli i samotní čtenáři, kteří si mohli před uzavírkou najednou odnést až padesát svazků. Zapůjčením totiž automaticky rovnou dojde i k zaevidování do systému. „Mezi lidmi máme nyní asi 27 tisíc knih. Když jsme se před lety stěhovali nově do této budovy, bylo v rámci takové výzvy rozpůjčováno na 40 tisíc svazků. Ale to byla přece jen trochu jiná situace," uvedla ředitelka. Sama si domů odnesla na tři desítky publikací, zbytek limitu využila pro DVD a CD nosiče. „Zatím jsem z toho stihla přečíst jen dvě knihy, ale slibuji, že to doženu, až bude trochu volněji," smála se Dagmar Kučerová. Bez zajímavosti není ani fakt, že ani přes měsíční uzavírku množství půjčených svazků nekleslo, ba naopak. V těchto dnech zaznamenává dokonce meziroční nárůst o pět tisíc publikací.

A není se co divit. Kromě toho, že si lidé napůjčovali do zásoby, jsou knihovnice pilné i na dalších „frontách". Přímo před vchodem do budovy byly k dispozici některé základní publikace a tiskoviny, pobočka Klub(ovna) Luna funguje v běžném provozu a činnost zahájila už také Plážová knihovna. Tu zájemci najdou přímo na městském koupališti a mohou si tak zpříjemnit dlouhé chvíle mezi koupáním.

Připomeňte si: Knihovna v Lounech zavře na celý měsíc

Kompletní revize knižního fondu dokonale odhalí všechny podrobnosti. Například jak dlouho už o některé kousky nebyl zájem, nebo třeba které z nějakého důvodu v regálech chybějí. „Knihy, které si podle zaměření určitý počet let nikdo nepůjčil, postupně vyřazujeme. Ještě jednou je zkontrolujeme, abychom se nezbavili nějakého skvostu, zbytek pak půjde do velké burzy na přelomu října a listopadu," popsala ředitelka knihovny.

Podlahy pokryl lak

Dalším problémem, se kterým se musí zařízení potýkat, jsou již zmíněné opravy dřevěných podlah. Ty byly původně místo nalakování pouze napuštěny olejem. Výsledkem dvouletého používání pak bylo podstatné poškození. „Hlavně schody byly prakticky okamžitě úplně ošlapané. Ale teď už to bude v pořádku, jen musíme počkat, až zaschne lak," těší se D. Kučerová. Opravy budou stát půl milionu korun, které knihovna uvolnila ze svých rezerv. Práce zahrnovaly také stěhování mnoha knižních regálů a jejich údržbu.

Od příštího týdne začne knihovna na lounském Mírovém náměstí fungovat v takzvaném prázdninovém provozu - pro zájemce bude tedy otevřená od pondělí do pátku mezi 9. a 18. hodinou.

Ondřej Kunc, pracovník Městské knihovny Louny zve do Plážové knihovny, kterou toto zařízení opět zřídilo na koupališti. Lidé si tam mohou k odpočinku a slunění zapůjčit nějakou zajímavou publikaci nebo si přečíst například Žatecký a lounský deník
Ondřej Kunc, pracovník Městské knihovny Louny, zve do Plážové knihovny, kterou toto zařízení opět zřídilo na koupališti. Lidé si tam mohou k odpočinku a slunění zapůjčit nějakou zajímavou publikaci nebo si přečíst například Žatecký a lounský deník.