Více než tři tisíce lidí navštívily během uplynulých prázdnin Městskou knihovnu v Žatci. Zhruba třetinu čtenářů návštěvníků tvořily děti a mládež. Zajímavé byly i knihy a autoři, o něž měli lidé největší zájem. Nejžádanější autorkou byla spisovatelka Simona Monyová, která loni v létě tragicky zemřela, a nejpůjčovanější knihou se stal v létě Loupežník, první divadelní hra od Karla Čapka.

Přicházelo 95 dospělých a 50 dětí v průměru za den

„Nejčetnější věkovou skupinou byli lidé mezi 30 až 45 lety. Průměrná návštěvnost během prázdnin činila 95 dospělých čtenářů denně," uvedla ředitelka knihovny Radka Pichlová. Do dětského oddělení chodilo denně v průměru 50 čtenářů. „V letním období se ovšem snižuje návštěvnost i počet vypůjčených knih, a to až na polovinu proti jiným obdobím roku. To je obvyklý jev. Přesto například jen za červenec bylo u nás vypůjčeno téměř 9 tisíc knih a také 600 časopisů," upřesnila ředitelka.

Oblíbené žánry se podle ní příliš nemění. Lidé mají všeobecně dlouhodobě rádi beletrii, odpočinkovou a zábavnou literaturu, čtení pro ženy. Děti a mládež dávají přednost dobrodružné a fantasy literatuře, příběhům pro děti, ale i různým románům a encyklopediím pro mládež. V době školního roku si pak hodně půjčují tzv. povinnou četbu.

Nejpůjčovanějším autorem byla Simona Monyová lidé berou jakékoliv tituly od této spisovatelky. Konkrétní jedna nejpůjčovanější knížka vás ale možná překvapí stal se jí Loupežník od Karla Čapka,'' řekla pro Deník Radka Pichlová. Právě Loupežník patří do seznamů doporučené četby na většině škol.

Děti v knihovně i spaly

Půjčování knih však není jedinou službou, kterou knihovna nabízí. Pořádala i letní program pro děti i se závěrečným nocováním v knihovně pro zájemce. Po celý rok jsou pak v dětském oddělení k dispozici počítače s internetem. Služby knihovny myslí i na seniory, pro které je připravena donášková služba, která je k dispozici jak v letních měsících, tak i po zbytek roku.

A jak sami lidé čtou přes léto a jaké tituly si vybírají? ,,Přes prázdniny si na rozdíl od běžného roku půjčujeme obvykle i knihy týkající se místa, kam se chystáme na dovolenou. Jinak celý rok rádi čteme detektivky, knihy z lékařského prostředí a spíše klasickou literaturu," řekl návštěvník knihovny Jiří Vent, který si knihy často vybírá společně s manželkou. Přes prázdniny si prý půjčili asi pět knih na každý měsíc.

A jaké autory mají rádi? ,,Hlavně české, například Simonu Monyovou nebo Michala Viewegha. Také ale rádi čteme napínavé knížky, thrillery od Artura Haileyho," dodal Jiří Vent.

Kateřina Zumrová