Strakaté, černé, zrzavé, mourovaté. Jsou tak rozdílné, přesto mají jedno společné – jsou to opuštěné kočky a kocouři, kterým poskytli azyl ve svém útulku manželé Čermákovi. Útulek funguje již od roku 1989. O něco později založili sdružení Felča - spolek na ochranu zvířat. Kvůli kočkám obětovali nejenom svoji zahradu, kde zařídili výběhy, ale i svůj volný čas, který jim zcela podřídili. Odjet na týden či víkend na dovolenou? Nemyslitelné.

V útulku mě přivítala provozovatelka útulku Dagmar Čermáková a několik desítek kočiček a kocourků, kteří si mě zvědavě prohlíželi skrz pletivo výběhu.

Kolik kočičích bezdomovců máte?
Starám se průměrně o sto kočiček. Všichni kocouři jsou kastrovaní, kočky necháváme kastrovat postupně. V poslední době se jejich počet moc nemění, nový domov se pro ně hledá velmi těžko.

Nedávno jste se zúčastnili umisťovací výstavy v Praze Sen zvířat. Podařilo se tam pro některé najít domov?
Bohužel ne. Vezli jsme čtyři krásné kočky a všechny se s námi vracely zpět. Větší šanci měla koťata, kterých se pár umístilo. Dospělé kočky neměly takové štěstí. Všeobecně je ale o kočky menší zájem, ani do útulku se už lidé nechodí tolik ptát jako dříve.

Čím si to vysvětlujete?
Kočka není takový kamarád pro člověka jako pes. Pořád, hlavně na vesnicích, není brána jako domácí mazlíček, ale spíše jako pracovník na chytání myší nebo zvíře, co se toulá, množí a pak utopí. Kočky mají i svou specifickou povahu.

Požadujete od lidí, kteří vám sem přinesou kočku, poplatek?
Mělo by to tak být a někteří zaplatí. Pokud se ale rozhodnou, že nám nic nedají, nemůžu je nutit. O peníze se bojím říct, aby neodešli a kočku někde nevyhodili.

Z čeho provoz útulku financujete?
Nejsme městský útulek, téměř veškeré náklady hradíme sami. Je to ale velmi těžké, léky, krmení a další potřebné věci jsou velmi drahé. Máme jednoho stálého sponzora a občas někdo menší příspěvek pošle, ale to provoz nepokryje. Přivítáme každou pomoc, nejenom finanční, ale i materiální.

Co vás napadne první, když se k vám dostane týraná kočka?
Bezmoc.

Mohou u vás zájemci, kteří si z nějakého důvodu kočičku pořídit nemohou, přispívat i na konkrétního jedince, funguje u vás virtuální adopce?
Ano. Do adopce začleňujeme kočky a kocoury, u kterých je mizivá šance, že se pro ně podaří najít nový domov. Již několik let takto posílá jedna paní příspěvek na kočičku, která nemá přední nohy. Nebo bílá kočička, která je tu již deset let, bohužel je slepá a nový domov by si zvykala hodně těžko.

Děkuji za rozhovor.

Pokud byste chtěli kočičkám v útulku poskytnout nový domov, některé si můžete prohlédnout na webových stránkách www.felca.cz. Najdete tam informace o kočkách i virtuální adopci. Pomoci můžete i tím, že se stanete dobrovolníkem útulku. Sdružení přivítá každého, kdo pomůže s úklidem výběhů a zároveň se kočičím sirotkům bude věnovat.