Koledníci na Lounsku letos nechodí. Do schránek přišla medailka Panny Marie
Úplně jiná než v minulých letech je letošní Tříkrálová sbírka. Koledníci kvůli proticovidovým opatřením nechodí po ulicích dům od domu, sbírka probíhá on-line. Lidé mohou přispět pomocí DMS, finanční dar je možné poslat přímo na účet nebo prostřednictvím platební brány na webu Tříkrálové sbírky.
Sbírku ve zhruba polovině okresu Louny zajišťuje římskokatolická farnost Liběšice u Žatce. O tom, jak letošní sbírka probíhá a jak je možné přispět, informuje farnost pomocí letáčků vhozených do poštovních schránek. Jejich součástí je i medailka Panny Marie. „Několik let ji rozdávají naši koledníci při Tříkrálových sbírkách. Dáváme ji lidem do nového roku, aby v něm měli ochranu a požehnání,“ vysvětlil otec Vilém Marek Štěpán z liběšické fary.
Ražení medailek s vyobrazením Panny Marie má tradici 190 let. Zázračná medailka, neboli Medailka Neposkvrněného Početí, vznikla na základě mariánského zjevení v Rue du Bac v Paříži. Tam se roku 1830 zjevila Panna Marie mladé řeholnici Kateřině Labouré. „Řekla jí, aby nechala razit medailky, a dala jí příslib, že ti, kteří ji budou nosit, budou pod její ochranou,“ popsal Vilém Marek Štěpán. Od té doby se medailky s výjevem z pařížské kaple razí po celém světě.
Koledníci farnosti v Liběšicích byli v posledních letech při Tříkrálových sbírkách úspěšní. Zatímco v roce 2014 vybrali 269 tisíc korun, předloni to bylo už 468 tisíc a v roce 2020 zatím rekordních 502 tisíc korun. „Samozřejmě máme obavu, že se letos vybere mnohem méně peněz, s tím se musíme vyrovnat. Pro lidi je současné období velkou zkouškou, mrzí mě, že znám osobně řadu z nich, kteří jsou vážně nemocní nebo zemřeli,“ sdělil Vilém Marek Štěpán.
Většina peněz z Tříkrálové sbírky zůstane tam, kde se vyberou. Podporují se jimi místní charity. Liběšická fara vybrané peníze využívá pro podporu práce s dětmi a mládeží ze sociálně znevýhodněného prostředí, pomáhá sociálně slabým rodinám v tíživé situaci a lidem v tísni obecně, přispívá na nákup školních pomůcek a potřebného vybavení dětem ze sociálně slabých rodin, pomáhá nemocným.
Peníze jdou také na zajištění provozu Charitního šatníku v Žatci. Pro něj jsou jediným zdrojem příjmů.
„Využíváme je na provoz šatníku. Tedy platíme za ně vodu a elektřinu a různé potřeby, například pytle nebo krabice, do kterých balíme věci, které se u nás nashromáždí. Teď kupujeme také třeba roušky,“ přiblížila Vlasta Bartakovicsová, ředitelka Oblastní charity Žatec, jež se o šatník stará. Pravidelně ho finančně podporuje město Žatec, které hradí nájem prostor ve „věžáku“ u kulturního domu Moskva, kde šatník funguje.
Charitní šatník v Žatci pomáhá lidem v nouzi. „Lidé nám mohou přinést oblečení, hračky, nádobí nebo zdravotní pomůcky, my je pak předáme potřebným. Ať už jde třeba o matky s dětmi v nouzi či lidem postiženým povodní nebo požárem bytu. Spolupracujeme také se sociálním odborem žatecké radnice, na základě jeho žádosti pomáháme konkrétním lidem ve městě a okolí,“ vysvětlila Vlasta Bartakovicsová.