Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tyčovou chmelnici na návsi budou mít jen Kolešovičtí

Kolešovice /OD SOUSEDŮ/ - Chmelnici uprostřed návsi budou mít po Žatci, kde léta sklízejí chmel na náměstí, také Kolešovičtí.

17.11.2011
SDÍLEJ:

Křest tyčové chmelniceFoto: Deník/Šárka Hoblíková

Vyroste na takzvané spodní návsi poblíž potoka před starou sušárnou chmele. Měla by být další připomínkou historie pěstování chmele na Rakovnicku, přilákat návštěvníky a oživit region.

Na konci října se zatím jen vytyčila její plocha a zasázely se chmelové sádě. Na jaře skutečně vyroste. Bude totiž tyčová. Rostliny na ní neporostou po chmelových drátcích, ale po dřevěných tyčích přesně tak, jak se chmel pěstoval v devatenáctém století.

Chmelnice je součástí projektu Pivo, chmel, slad, to mám rád, za kterým stojí Obecně prospěšná společnost Rakovnicko. Realizace nakonec byla velmi rychlá. Během týdne se vytyčil a zoral pozemek a hned zasázely sádě. Ve hře bylo původně několik pozemků. Vedle tohoto ještě pozemek u potoka a na takzvaném Hajplónu. Tenhle se rýsoval jako nejvhodnější. Nakonec ho schvalovali i lidé, kteří zakládání chmelnice sledovali. Je těsně vedle sušárny. To dává možnost propojit pěstování a sklizeň chmele pro turisty rovnou s jeho sušením. Jinak v místech pod lípami je trochu sucho, ale to se podle potřeby vyřeší zaléváním.

Většině se nápad líbil

Chmelnice trochu rozdělila obyvatele vesnice. Někteří byli zkraje proti, většině se to ale líbilo. Chmelnice je podle nich na dobrém místě a patří sem. „Kolem chmelnice budeme připravovat různé akce, tím vesnice ožije, lidé se do akcí zapojí a zvyknou si na ni,” mínil Radomír Dvořák z Rakovnicko.p.s.

Chmelnice čítá devět řad po sedmnácti sazenicích ozdravěné odrůdy Žateckého poloraného červeňáku. Jsou vysázeny ve sponu sto dvacet na sto dvacet centimetrů. Spon vychází ze starých archivů a odpovídá tehdejším tyčovým chmelnicím. Kolem dokola ji lemuje čerstvě vysázený habrový plot. Na jaře zbývá postavit tyče.

Ruční práce nevymizela

Chmel i v dnešní době je náročný na ruční práci. Tady se všechny pracovní operace udělají samozřejmě ručně. Jak se tenkrát postupovalo, se hledá různě v archivech a podle starých fotografií a kalendářů. Na jaře se musí babky podřezat. První rok se uřežou pouze výhony, co nepůjdou nahoru na tyč. Pak se výhony podvážou, aby nespadly z tyče. Dál po ní porostou samy.

„Odbornou radu nám poskytne Miloslav Mánek a chmelař Karel Šrámek z Rakochmelu Kolešovice. Takže když řeknou, teď je potřeba podřezat, půjdeme a uděláme to. Stejně tak to bude s výživou a postřiky proti škůdcům. Aplikovat je budeme rovněž ručně. Samozřejmě budeme velmi rádi, když nám z Rakochmelu nebo z obce někdo pomůže. Jsme rádi, že jsme u nich našli podporu,” vysvětloval Radomír Dvořák.

První česání se odehraje společně s nostalgickým ručním česáním v Přílepích. Dále se počítá s propojením s Kněževeskou chmelovou šiškou. Tím vznikne pěkný chmelařský týden. „Ještě pracujeme na ideovém záměru, co se starou sušárnou chmele v rámci projektu Společné osudy. Chtěli bychom ji alespoň zčásti zprovoznit. Je celkem zachovalá. Nyní slouží jako skladiště. Chmel, který zde načešeme, v ní budeme sušit,” pokračoval Dvořák. Když už se ale jednou sušárna roztopí, půjde v ní sušit i chmel načesaný na česačkách. To snad přiláká návštěvníky. Uvidí, jak se dříve sušil. Můžou si to i vyzkoušet, dokonce i přenocovat v ubytovně pro česáče.

A kdy se můžeme na sušárnu těšit? „Příští rok na zimu začneme připravovat projekt. V Kolešovicích by mělo vzniknout občanské sdružení. Hlavní prostředky budeme čerpat z programu pro rozvoj venkova Leader. Sušit bychom chtěli v roce dva tisíce třináct. V dalších smělých plánech je například i dřevěný ochoz na sušárně. Ten by umožňoval nezvyklý pohled na chmelnici ze shora. V sobotu přilákala chmelnice první návštěvníky. Odehrál se tu její slavnostní křest. Přišli většinou místní obyvatelé. Seznámili se s chmelnicí i dalšími plány a k tomu ochutnávali pivo z rodinného pivovaru.

Autor: Šárka Hoblíková

Místo události:
17.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Volební urny už začali úředníci stěhovat ze skladů do jednotlivých volebních okrsků.
5

Někteří volební lídři zůstanou v kraji, další vyrazí do Prahy

Motorák na Švestkové dráze Most - Lovosice.
8

Speciální vlak ukončí sezonu na Švestkové dráze

ANKETA: Zavedli byste přímou volbu starostů?

Ústecký kraj, Lounsko - Patnáct zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím osmi stran v Ústeckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky.

Levý nebo pravý břeh? Žatec řeší, kde by mohl být kemp

Žatec - Radnice chce turistům nabídnout místa pro stanování.

AKTUALIZOVÁNO

Dva lidé zemřeli v Jirkově kvůli šesti stovkám. Žhář půjde na 15 let do vězení

Ústí nad Labem, Jirkov - Pachatel nalil na dveře toluen a zapálil ho. Obyvatelé bytu se už nedostali ven.

V bývalém pivovaru v Žatci by se opět mohlo začít vařit pivo

Žatec – Město představilo plán, jak by mohl vypadat areál bývalého Dreherova pivovaru a pozdější Fruty u západního vlakového nádraží. Počítá se s hotelem, restaurací i rodinnými domy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení