Zpěvák Michal Hrůza, skupiny Vypsaná fiXa či Slza, slovenský raper Rytmus nebo rocker Michal Prokop s kapelou. To jsou nejznámější hudební interpreti letošního Letního lounského vábení. Jubilejní 15. ročník městských slavností proběhne v Lounech od pátku 10. do neděle 12. srpna.

Program je nabitý hlavně hudbou, nechybějí ani doprovodné akce. Kvůli suchu ale návštěvníci slavností přijdou o tradiční nedělní vypouštění nebeských luceren, sobotní ohňostroj by měl s největší pravděpodobností zůstat.

„Ohňostroj se bude odpalovat u řeky pod dohledem hasičů, nemělo by se nic stát. Vypouštění nebeských luceren jsme ale zrušili, v tomto suchu máme obavu, že po dopadu by mohly něco zapálit,“ vysvětlil Michal Ovšonka, tajemník komise Letního lounského vábení, která akci připravuje.

Finanční rozpočet slavností je jako v uplynulých letech zhruba 1,5 milionu korun. „Přibližně dvě třetiny je příspěvek města, zbytek je od dárců,“ sdělil Ovšonka. Mezi ty největší patří Ústecký kraj, který dá na slavnosti 200 tisíc korun. Společnost Heineken, jež vlastní Pivovar Louny, pošle 150 tisíc, operátor T-Mobile, který má ve městě call centrum, přispěje 60 tisíci korunami.

Naopak největší položkou na straně výdajů jsou jednotlivá hudební vystoupení. Nejdražší je Slza, město dá za kapelu 120 tisíc korun. A k tomu ještě daň a dopravu kapely. Za Rytmuse zaplatí Louny 100 tisíc korun, jen o něco málo méně za Vypsanou fiXu. Vystoupení Michala Hrůzy vyjde na 80 tisíc a Michala Prokopa s kapelou na 78 tisíc korun.

Za vystoupení Nočního cirkusu před bývalým domem kultury pořadatelé slavností zaplatí 70 tisíc. Na desítky tisíc vyjdou menší scény country a rocková.

Hudební program lounského Vábení se uskuteční na několika scénách. Hlavní bude jako obvykle na Mírovém náměstí. V pátek v 16.30 hodin slavnosti zahájí lounský starosta a hosté z partnerských měst. Od 17.00 zahraje Big Band Milana Bitnera, od 18.30 Michal Prokop & Framus Five a ve 20.00 vystoupí zpěvák Michal Hrůza. Páteční program na hlavní scéně zakončí od 22.30 vystoupení kapely Vypsaná fiXa.

Největší porce programu se chystá na sobotu. Na Mírovém náměstí ho od 15.30 odstartuje hudební vystoupení z Indonésie, pak se tam budou střídat různí zpěváci a kapely ve 22.15 vystoupí Slza, která se proslavila hitem Katarze, a přesně o půlnoci slovenský raper Rytmus.

Hlavně v duchu folkové a country hudby se ponese sobotní program v amfiteátru na výstavišti. Začne v 15.00, postupně vystoupí několik skupin. Program završí Plavci s Honzou Vančurou a Irenou Budweiserovou. Scéna v areálu Stromovky nabídne rock. Hudba, a to spíše pro mladé, bude v sobotu znít v areálu letního cvičiště, naopak na starší ročníky je zaměřený program v KD Zastávka.

V sobotu nebudou chybět tradiční závody dračích lodí na řece Ohři.