Hurá na komíny aneb Žatec mává vstříc UNESCU. Tak se jmenuje nedělní nevšední akce v tomto městě, při které na řadu komínů bývalých sušáren chmele v Žatci vyleze několik lidí komínářů.

„Město Žatec zpracovává kandidaturu k zapsání na seznam památek UNESCO. Šanci uspět má i komplex chmelařských industriálních skladů v areálu turistického komplexu Chrámu chmele a piva. Na podporu těchto aktivit vystoupí na chmelové komíny velká skupina členů Svazu komínářů ČR," zve na akci město Žatec.

Starostka vystřelí z věže radnice

Akce se koná v neděli 13. září od 13 do 15 hodin. A jak bude probíhat? „Po nácviku kolem 13. hodiny se komínáři připraví k dalšímu hromadnému výstupu na komíny. Přesně ve 14 hodin zahájí starostka města akci výstřelem z věže radnice. Komínáři s vlajkami vystoupají na vrcholy komínů a poté si celé město bude vzájemně mávat," popisují pořadatelé akci.

Jejím vrcholem bude vypuštění pomyslné žádosti o zapsání do seznamu památek UNESCO do povětří, kterou starostka pošle směrem na Paříž ve 14.30 hodin.

Město Žatec chce na prestižní seznam celosvětového kulturního dědictví UNESCO „prorazit" souborem historických staveb využívaných při pěstování a zpracování chmele a výrobě piva. Díky tomu se má zvýšit jeho prestiž, zápis má přilákat více turistů do Žatce.Na seznam UNESCO má být zapsán hlavně soubor staveb na tzv. Pražském předměstí. Velká část budov se nachází v oblasti mezi centrem města a silnicí Louny Kadaň. Jde většinou o bývalé sklady, balírny nebo sušárny chmele. Počítá se ale také s areálem Žateckého pivovaru nebo bývalé Fruty u západního nádraží.

Bude Žatec v UNESCO už v příštím roce?

Město by se rádo dostalo na seznam památek UNESCO už v příštím roce. Výbor, který o tom bude rozhodovat, sídlí právě v Paříži. Snahy o zapsání města na seznam UNESCO se datují až do roku 1999. Od roku 2007 je Žatec na tzv. indikativním seznamu, což je soubor památek v ČR připravovaných k navržení pro zapsání do UNESCO. Město Žatec nyní zpracovává nominační dokumentaci, kterou chce v příštím roce podat do Paříže.

V současné době je na seznamu památek UNESCO tisícovka objektů po celém světě, z toho 12 je v České republice. Dalších 15 českých lokalit včetně Žatce o zápis usiluje.