Druhý nejvyšší komín svého druhu v zemi ve čtvrtek 16. května zmizel. Až do té doby, celých 133 let, se tyčil nad obcí Lenešice jako někdejší součást a v poslední době už jen připomínka tamního cukrovaru. Na povel střelmistra nyní padl a na jeho poslední chvíle se přišly podívat stovky lidí.

„Spolu s kolegou Petrem Mikulou střílíme už asi dvacet let a je toho nespočet. Této práci se ale věnujeme jednotlivě každý ještě mnohem déle. Já například střílím už asi čtyřicet let," prozradil chvíli před explozí Dušan Nekarda, technický vedoucí odstřelu.

Obec Lenešice na začátku roku 2013 nevyužívaný areál bývalého cukrovaru vydražila za téměř 1,6 milionu korun. Plánuje na místě připravit parcely pro výstavbu rodinných domů. „Nyní se zpracovává územní plán. Počítáme se čtyřiceti až padesáti parcelami, ale ještě přesně nevíme, jaký prostor zaberou hřiště, zeleň a podobně," uvedl starosta Lenešic Karel Nováček. Cukrovarské objekty včetně komína musí těmto plánům ustoupit. "Od vrcholu je navíc v komíně asi sedmimetrová prasklina po zásahu bleskem. Byli jsme upozorněni, že pokud by k zásahu došlo znovu, komín by se pravděpodobně sám rozpadl. Proto jsme přistoupili k demolici," dodal starosta.

Druhý nejvyšší

Cihlový komín lenešického cukrovaru se pyšnil výškou 73 metrů a zajímavým osmibokým, oktagonálním tvarem. Stejně jako další podobné stavby vznikl v 19. století, konkrétně v roce 1880, spolu s cukrovarem. Vyšší je podle specializovaných internetových stránek už jen komín v bývalé mladoboleslavské přádelně, a to o pouhý jeden metr. Mladá Boleslav ostatně držela do roku 2011 ještě významnější primát – oktagonální komín tamního lihovaru, který měřil 78 metrů. Ten byl však zbourán.

Provoz lenešického cukrovaru byl ukončen v roce 1982. Areál z větší části zpustl a samotné budovy se rozpadají. Komín, viditelný z širokého okolí, ale stál až dosud. Traduje se dokonce i legenda, že by v kouřovodu pod komínem měl být ukryt poklad židovských obchodníků, kteří utíkali před Hitlerem. Žádné reálné důkazy o tom ale nejsou.