Jste spokojeni s tím, jak se rozvíjelo vaše město či obec v posledních čtyřech letech? Řídil váš starosta a radní vaše sídlo dobře? Pokud ano, můžete jim dát hlas znovu, pokud ne, máte jedinečnou šanci to změnit a vybrat si někoho jiného.

Dnes, v pátek 15. října, po obědě začínají v celé ČR komunální volby, které určí obsazení místních politiků v zastupitelstvech měst a obcí na další čtyři roky.

V okrese Louny může přijít k volbám necelých 70 tisíc lidí. Faktická volební účast však bývá nižší, protože ne každý člověk využije svého volebního práva a dostaví se do volební místnosti.

Nejvíce voličů je registrováno v Žatci – přibližně 15 600. Následují Louny (15 200), Podbořany (4 800) a Postoloprty (3 800). Naopak nejméně voličů v rámci okresu Louny bydlí v obcích Zálužice u Žatce (60), Želkovice u Libčevse (70) a Brodec u Loun (71).

Celkem se bude v pátek a sobotu volit v 69 městech a obcích okresu Louny, které mají vlastní samosprávu. Jedinou obcí z okresu Louny, kde se nyní volit nebude, je Podbořanský Rohozec. Lidé by tam neměli z čeho vybírat, protože do voleb se nepřihlásil ani jeden kandidát, který by měl zájem pracovat jako zastupitel své obce.

Volební právo má každý svéprávný člověk, který je státním občanem České republiky a nejpozději v druhý den termínu voleb dovršil věku osmnáct let. V dané obci, jejíž zastupitelstvo by chtěl volit, musí mít trvalé bydliště. Stejně tak všichni kandidáti, kteří by chtěli pracovat v zastupitelstvu při samosprávě svého města či obce, musí být v daném sídle přihlášeni k trvalému pobytu.

Kdo chce volit, musí se ve volební místnosti prokázat občanským průkazem nebo jiným dokladem totožnosti u volební komise. Hlasovací místnosti zůstávají stejné, jako tomu bylo letos i v minulých letech při různých předchozích volbách. Pro většinu lidí tedy obecně platí, že budou volit tam, kde volili i dříve, pokud se mezitím nepřestěhovali na jinou adresu trvalého bydliště.

Volby začínají dnes ve 14 hodin; zájemci mohou přijít hlasovat až do 22. hodiny. V sobotu se volí od 8 do 14 hodin, pak možnost hlasování končí.

Výsledky budou známy zítra

Noví zastupitelé měst a obcí budou známi po sečtení hlasů nejpozději v sobotu večer. V malých obcích to bude už během sobotního odpoledne. Na komunální volby navážou volby starostů a dalších členů vedení měst a obcí. Nově složená zastupitelstva zvolí ze svého středu nové starosty na ustavujících schůzích na přelomu října a listopadu. Kdo chce být starostou, musí tedy být nejprve zvolen lidmi do zastupitelstva.

O hlasy voličů se bude v celém okrese Louny ucházet 2670 kandidátů. Z nich lidé vyberou 640 nových zastupitelů. Mezi kandidáty je 1800 mužů a 870 žen. Deset kandidátů si však svůj záměr na poslední chvíli ještě rozmyslelo a z kandidatury odstoupili. V celé ČR kandiduje více než 200 tisíc lidí, tedy každý padesátý obyvatel země. V okrese Louny je to přibližně jeden člověk ze třiceti.

ZAJÍMAVOSTI V OKRESE LOUNY


– hlasovat může asi 69 tisíc voličů; k minulým volbám v roce 2006 jich přišlo 32 tisíc, což byla účast 46 %
– o hlasy voličů se bude v celém okrese ucházet 2670 kandidátů, kteří mají zájem pracovat v zastupitelstvu svého města či obce
– z nich lidé vyberou 640 nových zastupitelů
– nejvíce zastupitelů bude zasedat na radnici v Lounech – 29 a v Žatci – 27
– nejméně naopak v Blšanech u Loun, Deštnici, Nové Vsi a Zálužicích – shodně po pěti
– nejstarší kandidátkou je Marie Vobořilová, které je 84 let a uchází se o zvolení v Žatci; nejmladšími je pětice osmnáctiletých studentů, kteří kandidují v Lounech, Podbořanech, Kozlech a zbylí dva v Žatci
– deset kandidátů vzdalo svůj záměr ještě těsně před volbami a svou kandidaturu stáhli
– volit se bude v 69 obcích; jedinou výjimkou je Podbořanský Rohozec, kde se nenašel ani jeden člověk, který by měl zájem kandidovat do zastupitelstva a pomáhat řídit svou obec
– noví zastupitelé na přelomu října a listopadu zvolí nové starosty měst a obcí