Je dobojováno, radnice v okrese Louny mají nové nebo staronové zastupitele, které čekají čtyři roky práce. Na programu jsou teď tvrdá jednání o tom, kdo radnice povede.

V Lounech opět vyhrála ODS, i když tentokrát daleko těsněji než v předchozích volbách, v Postoloprtech zvítězilo sdružení Radnice pro občany – nezávislí. Občanští demokraté slaví také v Podbořanech, v Žatci je první ČSSD. Průběh voleb v Žatci poznamenala aféra s „najatými voliči“ (Čtěte zde!).

Pořádně vyostřená budou povolební vyjednávání v Žatci, hlasování v městě chmele a piva prošetřuje policie. „Přijali jsme podnět k prověření průběhu voleb v Žatci. V současné době je věc v šetření,“ potvrdila Marie Pivková, tisková mluvčí Policie ČR.

Nejvíce hlasů v Žatci získala ČSSD, těsně následovaná komunisty, slušný zisk ale má také Sdružení nezávislých kandidátů – Evropští demokraté (SNK – ED) v čele s Jaroslavem Hladkým, který se po čtyřleté přestávce vrací do zastupitelstva.

Vítězné strany v největších městech okresu Louny

Volby v Žatci prošetřuje policie

První ČSSD získala v Žatci 16,7 % a pět křesel městských poslanců. „Jsem rád, že voliči nám věří. Naším úkolem teď bude pokusit se sestavit rozumnou koalici, která by mohla vést město,“ řekl Deníku lídr ČSSD v Žatci Aleš Kassal. Druhá je stejně jako před čtyřmi roky KSČM, i když o několik procent ztratila. Letos získala 15,9 % hlasů a 5 mandátů, překvapením je absence trojky kandidátky Jana Pecha v zastupitelstvu. Třetí příčka patří SNK – ED (14,2 %), také s pěti mandáty. Právě s jedním z kandidátů SNK – ED je ale spjata kauza, která vypukla v pátek 15. října, v první den voleb. Devatenáctka na kandidátkce SNK – ED, strážník městské policie Jiří Holubka, vozil desítky lidí k volebním urnám s už vyplněným hlasovacím lístkem, ti za vhození „správně“ zaškrnutého lístku měli dostat zaplaceno. Deníkem oslovení „najatí voliči“ shodně tvrdili, že opravdu předem zaškrtnutý lístek do urny hodili a čekají na žateckém Kruhovém náměstí na peníze. Podle Jiřího Holubky se jednalo většinou o lidi, kteří bydlí na ubytovně v Podbořanech, trvalý pobyt ale mají v Žatci, a chtěli volit, proto je prý vozil k volbám. Připustil, že některým dal už vyplněný volební lístek. „Někteří vůbec neměli hlasovací lístky. Dal jsem jim je. Zaškrtl jsem je, ti lidé mě stejně chtěli volit,“ řekl Holubka. Odmítl ale, že by jim za to platil, prý šli k volbám dobrovolně. Právě tento případ nyní šetří Policie ČR.

K dalšímu podezřelému svážení lidí k volbám došlo v Žatci také v sobotu. A to údajně do volební místnosti v jídelně bývalého cukrovaru u hlavního vlakového nádraží. Tady je aktér svážení zatím neznámý.

Čtvrté místo v Žatci získala Unie pro sport a zdraví (11,2 %) se čtyřmi mandáty, v jejich řadách je i Martin Štross, který získal absolutně nejvyšší počet hlasů v Žatci – 1318. Až pátá je ODS se ziskem 11 % hlasů, oproti 21 %, které měla před čtyřmi roky, když volby v Žatci vyhrála. Občanští demokraté budou v zastupitelstvu sedět pouze tři. Šestou příčku obsadila Volba pro město (7,5 %) se dvěma křesly, stejný počet má i TOP 09 (7 %). Jediný mandát získalo sdružení Starostové a nezávislí (5,2 %), za které půjde do křesla městského poslance archeolog Petr Čech, který na kandidátce přeskočil lídra uskupení a dosavadního starostu Ericha Knoblaucha, který v zastupitelstvu vůbec nezasedne. V Žatci přišlo k volbám 37,6 % lidí.

Zvolení zastupitelé v Žatci:

ČSSD: Aleš Kassal, Jaroslava Raganová, Stanislava Hafnerová, Stanislava Žitníková, Antonín Svoboda
KSČM: Karel Krčmárik, Svatopluk Štěpánek, Milan Pipal, Eva Grimeková, Jaroslava Gajdošíková
SNK – ED: Jaroslav Hladký, Zdeněk Kopta, Aleš Stroukal, Bohumil Janouš, Karel Vávra
Unie pro sport a zdraví: Martin Štross, Břetislav Frýba, Petr Vít, Irena Wilferová
ODS: Jan Novotný, Pavel Aschenbrenner, Radek Růžička
Volba pro město: Zdeňka Hamousová, Vladimír Martinovský
TOP 09: Petr Holodňák, Alena Hlávková
Starostové a nezávislí: Petr Čech


ODS v Lounech vyhrála, triumf ale nezopakovala

V Lounech proběhly volby bez problémů. V tradiční baště občanských demokratů letos modrá barva opět vyhrála, hodně ale ustoupila ze svých dřívějších pozic. „Polovinu jsme ztratili, samozřejmně nás to mrzí. Bylo to ale dáno také tím, že před čtyřmi roky jsme byli extrémně úspěšní, teď naopak nálada mezi lidmi byla extrémně špatná. Nepodařilo se nám lidem například vysvětlit, že za zavření lounské nemocnice nemůže ODS,“ myslí si starosta Loun Jan Kerner. Zatímco před čtyřmi lety slavila ODS zisk 41 %, po právě skončeném hlasování jí patří 19,9 % a sedm mandátů. K volebním urnám přišlo v Lounech 40,9 % lidí.

Zajímavostí je, že stávající starosta Jan Kerner získal nejméně hlasů ze všech sedmi nových zastupitelů za občanské demokraty. Jen o čtyři desetiny procenta méně (19,5 %) má druhá ČSSD, která obsadí šest křesel. Sociální demokraté a ODS v předchozím volebním období v Lounech ve vedení města spolupracovali, jak to bude v příštích čtyřech letech napoví ale až jednání o nové koalici. Bronzová příčka patří v Lounech tradičně silným komunistům, kteří získali 17,3 % a šest zastupitelů. Čtvrtá je Unie pro sport a zdraví (15,3 %) s pěti mandáty. Její člen, lékař Bořek Zasadil, získal nejvíce hlasů ze všech nových lounských zastupitelů, důvěru mu dalo 1786 lidí. Za Unii pro sport a zdraví se z 22. místa kandidátky do zastupitelstva „vyšvihl“ také ředitel okresního archivu Bohumír Roedl. Pátá je v Lounech TOP 09 se ziskem 11 % a třech křesel, mezi městské poslance se dostala ještě Koalice pro Louny (7,4 %), která má dva mandáty.

Zvolení zastupitelé v Lounech:

ODS: Miloslav Bouda, Jana Benešová, Vladimír Budínský, Bohumil Kurka, Bedřich Štauber, Eva Kleinová, Jan Kerner
ČSSD: Petr Tyl, Jan Růžek, Pavel Csonka, Přemysl Čermák, Michael Straka, Otakar Kraus
KSČM: Drahomír Faix, Jaroslav Matička, Stanislav Rybák, Miroslav Rác, Jaroslav Zíval, Miloš Chovanec
Unie pro sport a zdraví: Bořek Zasadil, Radovan Šabata, Ivo Lošan, Jan Červa, Bohumír Roedl
TOP 09: Jiří Tesař, Michal Kučera, Alexandra Suková
Koalice pro Louny: Tomáš Chaloupek, Michal Pehr


V Podbořanech téměř stejně jako minule

Hodně podobně jako při volbách před čtyřmi lety dopadlo komunální hlasování v Podbořanech. Stejně jako tehdy vyhrála ODS, další dvě velké strany ČSSD a KSČM jsou v závěsu. Občanští demokraté v Podbořanech získali takřka stejný počet hlasů, zatímco před čtyřmi lety je volilo 19,04 % lidí, tentokrát to bylo 18,5 %.

ODS za tento zisk patří v zastupitelstvu šest mandátů, svůj post starosty určitě bude chtít obhájit i dosavadní první muž Podbořan Radek Reindl. Ten od voličů dostal důvěru na nejvíce lístcích, získal 801 hlasů. „Jsem rád, že agresivní a negativní kampaň některých sdružení voliče spíše otrávila a že dali přednost naší slušné politice, která má za sebou výsledky,“ děkoval voličům Reindl.

Druhou příčku má v Podbořanech ČSSD, která si prohodila pořadí s komunisty. ČSSD má pět křesel za 17,3 %. Pravděpodobně tak bude v Podbořanech pokračovat současné vedení radnice, kde také spolupracuje ODS a ČSSD. „Budeme určitě vyjednávat s nejsilnějšími partnery,“ potvrdil starosta, že první na řadě budou jednání se sociálními demokraty. Třetí KSČM (14 %) má čtyři zastupitele.

Čtvrté je uskupení Za průhledné a vyrovnané hospodaření města (11,5 %), má tři mandáty. Sdružení nezávislých kandidátů za nová pracovní místa a volný čas získalo dva mandáty a 9 %, do zastupitelstva se dostali ještě Nezávislí (5,4 %), kteří mají jediné křeslo. Po čtyřech letech zastupitelstvo opouští kontroverzní Lumír Šopf, který kandidoval sám na soupisce Proti šlendriánu.

V Podbořanech přišlo k volbám 47,4 % lidí. Také v Podbořanech, hlavně pak v Buškovicích a Pšově bylo prý zaznamenáno kupčení s hlasy, zatím tento případ ale nikdo neprošetřuje.

Zvolení zastupitelé v Podbořanech:

ODS: Radek Reindl, Milan Jedlička, Josef Helus, Monika Dvoržáková, Vladimír Záhorský, Petr Jambor
ČSSD: Karel Honzl, Josef Čerňanský, Václav Hančar, Ludmila Duchoňová, Petr Mojžíš
KSČM: Karel Zerner, Vlastimil Heryšer, Bohuslav Hanus, Hana Zvonková
Za průhledné a vyrovnané hospodaření města: Josef Archman, Marcel Flemr, Ivo Švarc
SNK za nová pracovní místa a volný čas: Petr Ráliš, Marie Honzlová
Nezávislí: Roman Hodek


Postoloprty věří M. Solarovi

V Postoloprtech přišlo ke komunálním volbám 35,5 % voličů, absolutně nejvíce hlasů získal Miroslav Solar (321) ze sdružení Naše Postoloprtsko. Vítězem voleb je uskupení Radnice pro občany – nezávislí, které za 18,9 % hlasů získalo čtyři křesla v zastupitelstvu.

Druhá příčka patří sdružení Naše Postoloprtsko (15,4 %) s třemi mandáty, stejný počet míst v zastupitelstvu bude mít i třetí KSČM (14,%) a čtvrtí Severočeši.cz (12,6 %), za něž se do zastupitelstva dostal rovněž dosavadní starosta Miroslav Hylák. Před čtyřmi roky ale byl na soupisce SNK – ED, která tehdy vyhrála volby v Postoloprtech se ziskem 20,1 % hlasů.

Pátá příčka a také tři mandáty patří sdružení Nový impuls pro Postoloprty (11,7 %), dva zastupitele bude mít Česká strana sociálně demokratická (10,3 %) a Koalice HNHRM a TOP 09 (9 %).

Poslední stranou, osmou, která usedne v Postoloprtech do zastupitelstva je Občanská demokratická strana s jediným mandátem a ziskem 7,6 % hlasů. ODS proti volbám před čtyřmi roky výrazně ztratila, tehdy byla druhá se ziskem 19,3 %.

Zvolení zastupitelé v Postoloprtech:

Radnice pro občany – nezávislí: Karel Srbecký, Václav Ibl, Hana Elsnicová, Petr Bachmann
Naše Postoloprtsko: Miroslav Solar, Dagmar Douchová, Miroslav Krpec
KSČM: Ludvík Mlčuch, Vendula Levorová, Milan Hanták
Severočeši.cz: Miloslav Fišer, Miroslav Hylák, Alfredo Canini
Nový impuls pro Postoloprty: Jaroslav Šlégr, Jaromír Vápeník, Petr Chládek
ČSSD: Miroslav Mráz, Pavel Kuzma
Koalice HNHRM a TOP 09: Stanislav Klimenda, Vojtěch Bernard
ODS: Petr Říha