Neustálé stížnosti dvou chalupářů směřují k chovatelce koní ve Stránkách na Žatecku.

Hrozí jí, že bude muset dokonce své činnosti zanechat.

Původcem stížností je soused, podle kterého je chov nebezpečný, vadí mu také zápach a mouchy. Stížnosti jsou ve Stránkách takřka na denním pořádku.

„Už mám kladná vyjádření téměř od všech možných institucí. K mému chovu se snad už vyjadřoval každý. Jediné opomenutí, které uznávám, je se stavebním úřadem. Tam jsme nepožádali o změnu užívání zemědělské stavby na chov koní,“ přiznává jediný problém Eva Zuzjaková, mladá chovatelka, která pro ustájení přestavěla místo, kde dřív bývala černá skládka.

Stavební úřad zakázal chov koní

Stavební úřad zakázal Evě Zuzjakové chov koní, na nápravě stavu se už ale pracuje. „Všechno máme v pořádku, měli jsme tu několik kontrol. O změnu užívání jsme požádali dodatečně, v příštích dnech bude stavební řízení,“ pokračuje chovatelka.

To se ale nelíbí dvěma sousedům. „Nikdo se nás na nic neptal, obtěžuje nás to tady. Zápach, mouchy, navíc je to nebezpečné. Máme k tomu svoje připomínky,“ řekl na dotaz Deníku soused, chalupář Karel Počka. Své připomínky ale nechtěl specifikovat. „To si nechám až na řízení,“ sdělil.

Chovatelka tvrdí, že soused o chovu věděl ještě předtím, než se s ním začalo. Ten to ale popírá, navíc podle Evy Zuzjakové přichází denně s nějakými výpady, občas prý sáhne i k vulgárním nadávkám. „Nikdy jsem té slečně nenadával, já se chci dohodnout,“ oponuje soused. Stížnosti na zápach i nebezpečnost jsou prý jen výmyslem. „Aby to tu nesmrdělo, vyvážíme hnůj každý den, navíc koně jsou chováni na té straně budovy, která se sousedem nepřijde do styku,“ vysvětluje Eva Zuzjaková.

Koně tu smrdí, tvrdí chalupář

Koně podle souseda nejvíce zapáchají, když fouká vítr ze severozápadu. Když byl ale redaktor Deníku na místě, koně nezapáchali ani přímo na statku. „Nejsou severozápadní větry,“ odvětil na to Karel Počka. Ten trvá na tom, že u statku někdy parkuje až patnáct aut, denně je tam velký provoz a velká prašnost. Koně jsou prý nebezpeční i pro děti, které se v okolí zdržují. Karel Počka chce, aby Eva Zuzjaková zazdila přední vchod od bývalé stodoly.

Chovatelka nad jeho tvrzením a žádostmi jen nevěřícně kroutí hlavou. „Zásobování k nám jezdí dvakrát do měsíce. Navíc teď, když je kvůli sousedovi uzavřená cesta, se nedostanou až k nám. Zazdít přední vchod je nesmysl, všechno je přizpůsobeno na vchod dopředu. Jinak sem žádná auta, kromě našeho, nejezdí. Koně jsou v oplocených ohradách, nikdy nejsou volně. Jsou to jen pořád dokola samé lži a výmysly,“ říká mladá žena, která se nyní stará o deset koní.

Objevilo se už i obvinění z týrání koní. „Několikrát jsme tu měli kontrolu veterinářů, vždy bez výhrad,“ dodává Eva Zuzjaková. Za chovatelkou stojí také několik významných osobností dostihového sportu, podporuje ji i vedení obce Holedeč, pod kterou Stránky spadají. „Hodně mě to trápí. Je špatné, když se sousedé neumějí domluvit. Podporujeme ale aktivity Evy Zuzjakové, nevidím důvod, proč by tam koně nemohli být. Na podporu chovatelky podepsali petici i lidé z obce,“ uvedl Pavel Adamec, starosta Holedeče.