Zatím bez konce je spor chovatelky koní Evy Zuzjakové a několika jejích sousedů v obci Stránky u Holedeče na Žatecku. Stavební úřad zatím nerozhodl, vztahy se přiostřují, mělo dojít i k napadení psy.

Nedávno proběhlo další řízení se stavebním úřadem, opět ale bez výsledku. „Všechny potřebné dokumenty ke schválení stavby jsme předložili, stížnosti souseda ale stále pokračují. Vymyslel si nové problémy, a tak stavební úřad opět nerozhodl, zda stavbu dodatečně schválí nebo ne. Nechají si prý zpracovat oponenturu k námitkám souseda,“ je smutná ze stále nedořešené situace Eva Zuzjaková, mladá chovatelka, která se usadila ve Stránkách a na stáje tam přebudovala zchátralou starou stodolu. Teď jí hrozí, že chov bude muset kvůli neustálým stížnostem tří chalupářů zrušit. A to i přesto, že se za ní postavilo jak vedení Holedeče, pod které Stránky spadají, tak i samotní obyvatelé Stránek v podpisové akci.

Pochybení uznává, pro jeho napravení ale podle svých slov už udělala maximum. „Už mám kladná vyjádření od všech možných institucí. Jediné opomenutí, které uznávám, je se stavebním úřadem. Tam jsme nepožádali o změnu užívání zemědělské stavby na chov koní,“ přiznává Zuzjaková.

Soused prý chrání občany Stránek

Soused se zlobí, jeho stížnosti jsou prý oprávněné a chrání všechny občany Stránek. Před stodolou je údajně stále nepořádek a zápach. „Nikdo se nás na nic neptal, obtěžuje nás to. Zápach, mouchy, navíc je to nebezpečné, koně se tu procházejí volně,“ tvrdí chalupář, nejbližší soused, Karel Počka.

„Věděli o chovu ještě než jsme to tu začali opravovat, nic nenamítali. Máme tu uklizeno a aby tady nebyl zápach, odvážíme hnůj pryč každý den. Několikrát už jsme tu měli i kontrolu veterinářů, vždy bez závad. Celý chov je na straně, která se sousedem vůbec nesousedí. A volně koně určitě také nechodí, jsou v ohradách na našich pozemcích,“ oponuje chovatelka.

Když byl redaktor Deníku na statku, po zápachu a nepořádku nebyla ani stopa. „Nefoukají severozápadní větry,“ bránil se soused Karel Počka.

Poslal na nás psy!

Podle chovatelky se v poslední době vztahy přiostřují. Soused výpady popírá. Eva Zuzjaková měla být dokonce napadena psy. „Často nás slovně napadá, občas i vulgárně. Po dalším stavebním řízení to ale vyvrcholilo. Měla jsem tu několik lidí , kteří se přišli podívat na hříbě. Soused na náš pozemek poslal dva své boxery, kteří se zakousli do našeho psa. Lidé na návštěvě mi pomohli je odtrhnout, ale boxeři se pustili do mě. Pan Počka stál pět metrů ode mne a smál se mi. Jeho psi mě pokousali na noze,“ sdělila Deníku s tím, že napadením se zabývá také policie.

„Bojím se a čekám, jak to bude pokračovat. On už se neštítí ničeho,“ dodává chovatelka.