Jako nekonečný příběh už připadá chovatelce koní ve Stránkách u Holedeče dohadování se sousedy a stavebním úřadem. Spory trvají už přes dva roky, podle Evy Zuzjakové hned tak neskončí. S médii přestal komunikovat i stavební úřad.

„Znovu jsme ustoupili, už poněkolikáté. Máme nový projekt, znovu kladná vyjádření od všech možných institucí, přesně podle požadavků souseda. Uvidíme, patnáctého května máme další jednání,“ je bezradná chovatelka, kterou podporují mnozí odborníci v chovu koní, ale také někteří obyvatelé Stránek.

Její chov je podle nich čistý a bez problémů. „Zazdíme jedny dveře, předěláme podlahy tak, aby měly spád přesně podle vyhlášky a uličky mezi boxy o pár centimetrů rozšíříme,“ vypočítává nákladné úpravy, které kvůli námitkám souseda Karla Počky požaduje stavební úřad.

Zuzjaková přiznává, že když s chovem začínala, udělala chybu. Nepožádala totiž hned o stavební povolení, udělala to až dodatečně. Stavební úřad v Žatci jí tak zakázal užívání stavby, které podle něj porušuje. „Nevěděla jsem, že se musí žádat, když mám koně v budově, která je zkolaudována jako zemědělská. Dodatečně jsem požádala, ale už se to táhne strašně dlouho. Úřad skáče, jak soused řekne, nemohou přece požadovat všechno, co on si vymyslí. Bojí se jeho stížností“ myslí si.

Podle nezávislých odborníků je postup úřadu v mezích zákona, lze ale údajně postupovat vstřícněji. „Chovatelka porušuje zákon. Ten je na straně sousedů, kteří mají podmínky. Je na ní, aby je splnila,“ řekla už dříve Věra Vobrová, vedoucí stavebního úřadu. Poté, co se o spory začal zajímat také veřejný ochránce práv, paradoxně na žádost nespokojených sousedů, ale přestala komunikovat. „Nic vám říkat nebudu,“ reagovala na dotaz Deníku, v jaké fázi případ je. Také Karel Počka odmítá s médii mluvit. Dříve jen řekl, že koně jsou nebezpeční a zapáchají.

Skončí to někdy?

Ombudsman shromažďuje data. „Zatím to není uzavřené, úřad ještě podniká nějaké kroky, o nichž nás má informovat,“ sdělila Iva Hrazdíková, mluvčí ombudsmana.

Došlo údajně i na vulgární napadání a útoky psů. „Nevěřím, že to někdy skončí. Soused se nechal slyšet, že i když podmínky splním, bude si stěžovat dál,“ dodává Zuzjaková.