S příchodem zimy se každoročně začínají množit krádeže vloupáním do rekreačních objektů. Zloději využívají toho, že v chatě či v chalupě již nikdo není, ale majitel ji ještě nestačil pořádně „zazimovat" a hlavně uklidit nebo úplně odvézt různé cenné věci.

Z rekreačních objektů nejčastěji mizí různá zahradní technika, pracovní nářadí a náčiní, elektronika, nábytek, ale výjimkou nejsou ani potraviny či alkoholické nápoje. Zloději se zkrátka zaměřují na ty věci, které mohou následně dobře zpeněžit v různých zastavárnách, bazarech a podobně.

Vykradená chata v Orasicích

Jedním z případů, kdy v posledních dnech zavítal zloděj do chatové oblasti a kradl, je skutek spáchaný v Orasicích na Lounsku. Dosud neznámý zloděj tam vnikl na pozemek chaty a odcizil solární sprchu, dětskou trampolínu, hadice a další věci. Rovněž poškodil zařízení objektu. Způsobená škoda byla vyčíslena na celkem 46 500 korun. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů krádeže, porušování domovní svobody a poškození cizí věci. Po pachateli pátrají.

V loňském roce šetřili policisté v okrese Louny celkem 28 případů krádeží vloupáním do rekreačních objektů. Oproti roku 2013 sice došlo ke snížení o 20 skutků, což je téměř o polovinu, ale i tak policisté nabádají chataře a chalupáře, aby si co nejlépe chránili svůj majetek.

Preventivní kontroly v terénu

Ve snaze maximálně tuto trestnou činnost eliminovat podnikají policisté kromě jiného i preventivní kontroly těchto rekreačních objektů. Do terénu v těchto dnech vyrážejí s policisty pořádkové služby i psovodi se svými pomocníky.

Zima se nezadržitelně blíží a rekreační objekt zůstane většinu času v tomto období opuštěný. A to je vhodná chvíle a příležitost pro zloděje, kterým každý rok v tomto období nastávají žně. Pachatelé si většinou vybírají rekreační objekty osamocené. Kolonie chat je bezpečnější, ale ani tam si chataři nemohou být v průběhu roku jisti. Krade se úroda, nářadí a cennější věci. Rozhodně se vyplatí odvézt z objektu drahé nářadí, horská kola, elektroniku a další cennosti.

Zabezpečte objekt

Nejslabší stránkou rekreačních objektů z hlediska vloupání jsou, jako u všech objektů, okna, prosklené plochy a dveře. To, jaká zvolíte zabezpečovací opatření, záleží na tom, kde se objekt nachází. Je-li na samotě, je vhodné použít nadstandardní mechanické zabezpečovací prostředky a skryté detektory pohybu. V chatových koloniích se vyplatí zesílit vstupní dveře, instalovat kvalitní zámkové systémy, uzamykatelné okenice, mříže na okna apod.

Při překonávání těchto zábran dělá zloděj většinou hluk a v kolonii může někdo zareagovat na tuto činnost nebo na poplachový signál z instalované elektrické zabezpečovací signalizace (EZS) a přivolat bezpečnostní agenturu či policii.

Každá pojišťovna při sjednávání pojištění má ve svých pojistných podmínkách pasáž o nejnutnější zabezpečovací technice, kterou vyžaduje. Většinou pojišťovny předepisují mechanické zábranné prostředky, u luxusních rekreačních objektů je vyžadována i EZS, elektrická požární signalizace a připojení na pult centralizované ochrany bezpečnostní agentury.

(jst)