Ve vojenském újezdu Hradiště v Doupovských horách, na místě pojmenovaném Špičák, vznikne unikátní kostel, na jehož stavbě se budou moci podílet sami poutníci. Místu, které bude sloužit nejen vojenským ekumenickým mším, ale také veřejnosti během církevních poutí, v minulých dnech požehnal kardinál Dominik Duka. Na základní kámen pak poklepal také ministr obrany Alexandr Vondra.

S nápadem vystavět v západní části vojenského újezdu Hradiště místo k rozjímání přišlo v roce 2011 občanské sdružení Spolek pro stavbu poutního kostela v Doupovských horách. Svatostánek má za cíl obnovit historickou paměť této oblasti a navrátit jí přirozený duchovní střed.

Kostel bude zasvěcen patronovi vojáků

Kostel, jenž bude zasvěcen Sv. Archandělu Michaelovi, patronovi vojáků, výsadkářů a bezpečnostních sil, je výjimečný tím, že se na jeho vzniku může podílet prakticky kdokoliv. Vymezeno je pouze místo a budoucí tvar stěn. Stavební materiál kameny přinesou a uloží k ostatním poutníci. Podle představitelů Spolku tak stavba může růst i několik generací. Zvláštností je také to, že kostel nebude zastřešen. „Ponecháváme tento kostel, který má specifický účel, aby měl jako střechu nebeskou oblohu," vysvětlil kardinál Duka.

Ministr obrany Alexandr Vondra ocenil, že nový kostel vyroste právě v těchto místech. „Bolševická armáda kdysi kostely tady bourala a armáda nové demokratické republiky nyní stojí u zrodu kostela nového to je samozřejmě změna, která symbolizuje, kam se český stát za ta léta posunul," řekl ministr.

Projekt je podle jeho slov úžasný a získal proto podporu ministerstva obrany i armády. „Seznámili jsme se s ním a podpořili ho. Pak bylo nutné dát dohromady lidi a najít místo, které by na jedné straně splňovalo krásnou vyhlídku a vrátilo dominantu tomuto krásnému kraji, a na straně druhé, které by se nestalo terčem našich střelnic ať už leteckých či tankových. Takové místo se našlo a já jsem za to velmi rád," konstatoval ministr Vondra. Teď už podle něj bude na Spolku, poutnících a také vojácích, aby se výstavba kostela podařila dotáhnout do konce.

Místo budoucího poutního kostela Sv. Archanděla Michaela, který zatím připomíná základní kámen a prostý dřevěný kříž, vysvětil na počátku září kardinál Dominik Duka. Na základní kámen pak kromě něj poklepali také ministr obrany Alexandr Vondra, velitel žatecké 4. brigády rychlého nasazení plukovník Miroslav Hlaváč, předseda Spolku Ladislav Kelner, architekt projektu Jakub Tejkl a další hosté.

Základní kámen stál na náměstí v Doupově

Základní kámen pochází ze zdiva kostela Nanebevzetí Panny Marie, který stál na horním konci náměstí zaniklého města Doupov. Kostel byl v roce 1953 po vzniku vojenského výcvikového prostoru uzavřen, budova byla definitivně stržena o dvacet let později. Architekt Jakub Tejkl získal za svůj projekt několik ocenění, například prestižní Cenu Josefa Hlávky.

Ministerstvo obrany v roce 2011 zahájilo proces optimalizace současných pěti vojenských újezdů Brdy, Boletice, Březina, Libavá a Hradiště. V souvislosti se zmenšováním vojenských výcvikových prostorů úřad řeší také historické restituce a vyčleňuje takzvané sídelní útvary i s obyvateli do civilního prostoru. Místo poutního kostela však zůstane stejně jako zaniklé město Doupov uvnitř vojenského újezdu.

(oha)