Kostel Českobratrské církve evangelické v žatecké Husově ulici je v tak špatném stavu, že musel být uzavřen chodník kolem něj. Kolemjdoucí by mohly totiž zasáhnout padající části střechy nebo fasády. Části kostela se uvolňují hlavně při silnějším větru. Už dvakrát tam kvůli tomu zasahovali hasiči. Jednou sundavali nebezpečné části střechy, před několika dny odstraňovali naprasklou římsu, která by v případě pádu ohrozila chodce i auta projíždějící na silnici.

„Vyzvali jsme majitele kostela, aby zkontroloval všechny prvky na střeše a fasádě a ty, které hrozí pádem, sundal. Do té doby bude chodník kolem kostela uzavřený,“ sdělila Hana Pastyříková, vedoucí žateckého stavebního úřadu. Na chodníku u kostela pod muzeem a i u protějšího přechodu u parku stojí kovové zábrany, vstupu mají zabránit i červenobílé pásky. Ty jsou ale potrhané.

Lidé rizika příliš nedbají

Někteří lidé zákazu příliš nedbají a kolem kostela chodí dál. Majitel kostela, evangelická církev, má sice podle faráře žateckého sboru Jana Veselého snahu problém řešit, nemá ale peníze. „Hodina provozu plošiny, která by dosáhla až nahoru na střechu věže, kam potřebujeme, stojí tisíc korun. Další peníze budou stát odborníci, kteří by střechu a fasádu zkontrolovali a nebezpečné části odstranili. Peníze na to nemáme, budeme se muset obrátit o pomoc na město,“ uvedl Jan Veselý.

Podle jeho slov je ve špatném stavu hlavně střecha na malých věžičkách, kam teče a navíc na tyto břidlicové střechy padají části z velké věže, které stav ještě zhoršují. Kostel by potřeboval celkovou rekonstrukci, včetně vyčištění a opravy varhan, ale na to církev už peníze nemá vůbec. „Hrubý odhad na rekonstrukci střechy a fasády kostela hovoří o 10 milionech. Tolik peněz už vůbec nemáme,“ sdělil J. Veselý.

Obecně se církve v Česku kvůli dosud neprovedené odluce od státu musí spoléhat na jeho pomoc. Přestože vlastní tisíce objektů, peníze na jejich údržbu a opravy nemají. Státní peníze pokrývají jen zlomek potřeb církve. Podle Jana Veselého ministerstvo kultury ze svého programu určeného na opravy a údržbu církevního majetku letos Českobratrské církvi evangelické přidělilo částku 1,1 milionu korun. V letech 2004 až 2006 se tato suma ročně pohybovala mezi 1,4 až 1,2 miliony korunami. „Přitom naše církev má ve 261 farnostech v České republice 450 budov. Oněch 1,1 milionu je tedy velmi malá částka,“ řekl.

Kostel slouží jen při Půlnoční

Od roku 1918 věřící evangelické církve mezi sebou vybírají peníze na opravy kostelů, vybraná částka v celé ČR se ročně pohybuje mezi 1,5 až třemi miliony korun. Žatecký kostel využívá evangelická církev prakticky jen při Půlnoční bohoslužbě 24. prosince. Bohoslužby během roku se konají na faře.

K Českobratrské církvi evangelické se v Žatci hlásí tři stovky lidí, na bohoslužby jich ale v průměru chodí necelá dvacítka. Při Půlnoční je ale kostel pravidelně zcela zaplněn. Kostel v pseudorenesančním stylu v Husově ulici byl postaven v letech 1897 až 1898, letos si církev připomíná 110. výročí od položení základního kamene. Kostel vlastní Českobratrská církev evangelická od roku 1945. Kostel není zapsán do seznamu kulturních a historických památek ČR.