VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do zříceného kostela se vrátí po čtyřech letech bohoslužby

Lenešice - Obnova památky v Lenešicích postoupila natolik, že kostel už může být pravidelně využíván veřejností.

22.10.2012
SDÍLEJ:

Jeřáb zvedá dřevěné trámy na strop nové věže kostela v Lenešicích na archivním snímku z roku 2012. Čtyři roky předtím věž kostela spadla.Foto: Zdeněk Plaček

Po více než čtyřech letech dojde ke zpřístupnění kostela v Lenešicích na Lounsku. Jeho věž se v červenci 2008 zřítila, postup obnovy už ale pokročil natolik, že umožní jeho pravidelné využívání veřejností. Z fary se tam opět přesunou pravidelné bohoslužby, v kostele se počítá navíc s konáním koncertů a výstav.

Ke slavnostnímu znovuotevření dojde tento týden ve státní svátek, v neděli 28. října. Shodou okolností je tento den i svátkem světců Svatého Šimona a Judy, kterým je kostel zasvěcen. Plánuje se i koncert, začátek je v 17 hodin.

„Provizorní dřevotřísková stěna odděluje liturgickou a stavební část kostela. Takže kostel může sloužit veřejnosti, aniž by vadila pokračující výstavba věže," sdělil Zdeněk Plaček, předseda Lenešického okrašlovacího spolku, sdružení, které obnovu kostela zajišťuje.

Významná stavba

Kostel sv. Šimona a Judy v Lenešicích je jeden z nejstarších románských kostelů v ČR. Kostel byl postaven ve 13. století a jde o historicky velmi významnou stavbu. V červenci 2008 se jeho věž zřítila. Pravděpodobně za to mohla dřívější nepovedená přestavba kostela z roku 1800, která významně narušila jeho statiku, jak se ukázalo později.

Ještě v červenci 2008 vznikl Lenešický okrašlovací spolek, který si za jeden z cílů vytyčil právě obnovu kostela. Ta by měla vyjít na zhruba dvacet milionů korun. „Obnova už stála tři a půl milionu, když budeme počítat i restaurování části interiéru, budeme ještě potřebovat zhruba 16 milionů korun," vypočetl Z. Plaček.

Rychlost obnovy záleží na penězích. Sdružení se daří sehnat asi milion korun ročně. Přispěly Ministerstvo kultury, Ústecký kraj, obec, Fond T-Mobile, Purkyňova nadace a další. Pomáhají místní obyvatelé včetně podnikatelů. Na obnově kostela se podílejí odsouzení z věznice Bělušice i jeho vlastník, římskokatolická církev. „Teď se nám podařilo i získat dotaci od Státního zemědělského intervenčního fondu na zrestaurování oltáře. Jde o 250 tisíc korun," sdělil předseda sdružení.

Věž poroste podle peněz

V současné době je dostavěna věž do úrovně prvního patra, v minulých dnech do ní byly vloženy stropní trámy. Ještě do konce roku se počítá s provizorním zastřešením, aby do stavby nepršelo. „Postupně, jak se nám bude dařit shánět peníze, věž poroste. Obnova kostela je běh na dlouhou trať, ale elán stále máme," řekl Zdeněk Plaček.

Po dokončení stavby věže by podoba kostela měla být stejná jako před havárií. Pouze s tím rozdílem, že čelní stěna kostela už nebude z kamene, ale z cihel, a bude z venku omítnuta.

Autor: Petr Kinšt

22.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.
10

Změna ve vyhlášce dopadne na pacienty. Připlatí si více za léky

Pavel Růžička

Poslanec Růžička: chci se věnovat bezpečnosti, je to mé hlavní téma

Nový poslanec Pavel Růžička čelí soudu. Budu souhlasit s vydáním, říká

Postoloprty – V případu jde o údajně nevýhodný prodej domu v centru Postoloprt z majetku města. Růžička se na něm měl podílet coby jeden ze zastupitelů města.

Poslanec Michal Kučera z Loun svůj mandát za TOP 09 neobhájil

Louny /ROZHOVOR/ - Zisk necelých čtyř procent v rámci okresu je pro lídra krajské kandidátky jednoznačně zklamáním. 

FOTBAL: Slavoj Žatec znovu prohrál a klesá tabulkou

Žatec - Domácí fotbalisté dřeli a snažili se, ale hosté z Brné stoprocentně využili své smrtící brejky.

AKTUALIZOVÁNO / SLEDUJEME ON-LINE

ON-LINE: Je sečteno. Volby v Ústeckém kraji drtivě ovládlo ANO před SPD

Ústecký kraj /FOTO/ - Sládek na policii, Horáček na koloběžce. To jsou jen některé ze zajímavostí, které jsme zachytili při volbách v Ústeckém kraji.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení