Nejprve stavba lešení ve výšce, pak práce restaurátorů. Náročná oprava probíhá nyní na věži kostela sv. Mikuláše v Lounech, nejvýraznější místní památky. Péči už nutně potřebuje kamenné zábradlí s kovovými prvky.

Kostelní věž nabízí nevšední výhled na centrum Loun i první vrcholky Českého středohoří. Je oblíbeným cílem turistů. Ti však mají nyní smůlu - kvůli opravám je věž nepřístupná. S dokončením a zpřístupněním se počítá na konci října. Vstup do samotného kostela není omezen. Zájemci se do něj mohou přijít podívat v říjnu od úterý do neděle, každý den mezi 13. a 16. hodinou.

Kamenný ochoz trpí kvůli povětrnostním vlivům a ve velké míře také kvůli nenechavým rukám návštěvníků. Rytiny pokrývají v podstatě každé volné místo, a to zejména na břidlicové krytině střechy věže, kolem které se prochází. Poškozené jsou i ozdobné kamenné prvky. Suma na rekonstrukci se pohybuje kolem milionu korun. Tu však vlastník národní kulturní památky, římskokatolická církev, neměl. Nejvýznamněji přispěla lounská radnice - pěti sty tisíci, další statisíce poslal Ústecký kraj.