Na několik set milionů korun by vyšla rekonstrukce kostelů a kaplí na Žatecku. Takových církevních památek se tam nacházejí čtyři desítky, z nichž většina je ve velmi špatném stavu. Některé se pravděpodobně v budoucnu nevyhnou úplné zkáze.

Za komunistického režimu docházelo k plánované devastaci církevních objektů, příkladem je zbourání kostela v Měcholupech. Teď na obnovu památek chybějí peníze. „Po sedmnácti letech se už nemůžeme pořád vymlouvat na komunisty a jejich hospodaření. Devastace kostelů na Žatecku ukazuje, že naše společnost nemá velký zájem o takové kulturní dědictví. S penězi, které se do obnovy památek dávají, nemůžeme zachránit vše. Musíme se rozhodnout, do čeho peníze dáme a kam ne, co se nechá spadnout,“ vyplynulo ze slov ministra kultury Václava Jehličky při jeho návštěvě Žatecka.

Převážná část Žatecka patří pod farnost v Liběšicích. „Řadu památek se přece jen podařilo opravit. Například v Liběšicích, Tuchořicích, Libořicích, Hradišti, Klůčku, Konětopech, pracuje se na kostele v Liběšicích a Nečemicích,“ vypočítal Vilém Marek Štěpán, tamní farář. Podle slov ministra mají šanci na záchranu památky s dalším využitím. To je příklad Siřemi, jednoho z nejzdevastovanějších kostelů. Začal tam projekt, který jej má oživit v duchu spisovatele Franze Kafky, který ve vsi pobýval. Naopak obdobně zdevastovaný kostel v Žaboklikách je bez využití a hrozí jeho zkáza.