Zájezdy do města Tábora, na hrad Krakovec, ale také do německé Kostnice připravilo mj. Oblastní muzeum v Lounech v rámci bohatého programu k blížícímu se výročí 600 let od upálení Mistra Jana Husa, velké osobnosti českých a evropských dějin.
Třídenní poznávací zájezd do Kostnice, města na břehu Bodamského jezera na hranici Německa a Švýcarska, je přitom už vyprodán.
Řada dalších připomínkových akcí a setkání se chystá také přímo v Lounech. Některé už proběhly, protože pořadatelé je organizují průběžně už od jara. Další budou následovat během června a července a pak také na podzim. K zajištění důstojných připomínek 600. výročí upálení Jana Husa se v Lounech spojila celá řada kulturních institucí. Mnohé akce zastřešuje i samo město.
Část dopisu je na pomníku
Město Louny patřilo k jedné z husitských opor na severozápadě české země a Jan Hus jeho dávným obyvatelům dokonce napsal dopis. „Husův list Lounským je morálním apelem na představitele města, aby vytrvali v zachovávání morálních zásad jeho učení," uvedl ředitel Oblastního muzea Louny Jiří Matyáš. Část textu z dopisu je vyryta na pomníku Jana Husa na lounském náměstí, který byl postaven roku 1925. Sochu reformátora od jara odborníci také opravují, aby byla na výročí dobře připravena.
V městském informačním centru, základní umělecké škole, knihovně, kostele Církve československé husitské proběhla k letošnímu výročí už řada akcí a další se ještě chystají.
Vrcholem celoročního programu Husovy Louny bude červnový zájezd do Kostnice, dále vzpomínky v centru Loun 5. a 6. července ve dnech Husova upálení a podzimní velká výstava k éře husitství, jež má být otevřena 6. září.
V Německu s hlavním cílem Kostnice a okolí budou zájemci z Lounska pobývat už za pár dní, od 5. do 7. června. Kostnice (německy Konstanz) je město s 80 tisíci obyvateli v nejjižnější části Německa, kde byl od listopadu 1414 souzen a posléze 6. července 1415 upálen Mistr Jan Hus. Výletníci z Loun budou odjíždět autobusem v pátek 5. června v 6 hodin. V Kostnici se nachází mj. Husův dům, kde byl Jan Hus několik týdnů ubytován. Nyní je ve vlastnictví české společnosti se sídlem v Praze a v domě je umístěna stálá Husova expozice.
Zaplane pamětní hranice
Na 5. července připravilo muzeum v Lounech zapálení pamětní hranice a lampionový průvod. Následující den bude patřit slavnostní bohoslužbě a pietě u pomníku, kde historici představí sborník Mistr Jan Hus a Louny.
Zajímavostí je, že Jan Hus ke konci roku 1412 osobně pobýval v sousedním Žatci. „Nemáme žádný konkrétní důkaz o tom, že by byl i v Lounech, avšak je to velmi pravděpodobné," dodal Jiří Matyáš.
Jan Hus byl upálen jako církevní reformátor. Kritizoval některé kroky a chování církve a jejích představitelů a na koncilu v Kostnici, kde byl souzen, odmítal odvolat své myšlenky. Kromě své role v politice a historii, která ho nakonec stála život, byl velmi činný také v oblasti literatury a jazykovědy. Mimo jiné položil základ k dnešní podobě českého pravopisu s čárkami a háčky. Předtím psaná čeština připomínala spíš dnešní polštinu s četnými spřežkami.
Datum Husova upálení bylo roku 1990 vyhlášeno československým a posléze českým státním svátkem. V roce 1999 tehdejší papež Jan Pavel II., nejvyšší představitel římskokatolické církve, oficiálně prohlásil, že lituje Husova upálení, a uznal Mistra Jana Husa jako významného reformátora církve. Radka Fialová, Libor Želinský