Přesně 1 557 lidí v Ústeckém kraji si během dvou měsíců požádalo o peníze na nový kotel. Příjem žádostí o kotlíkové dotace skončil 31. března. Nyní úředníci všechny došlé žádosti kontrolují, až v nejbližších dnech bude jasné, kolik z nich kraj podpoří.

Na výměnu zastaralých kotlů v regionu poputuje celkem 156 milionů korun. „Již v tuto chvíli víme, že objem došlých žádostí tuto částku převyšuje," uvedla Lucie Dosedělová, mluvčí Krajské úřadu Ústeckého kraje.

Lidé chodili na poslední chvíli

Řada lidí nechala odevzdání žádosti na poslední chvíli. Jen poslední březnový týden jich na podatelnu krajského úřadu dorazilo asi dvě stě. „Poslední zájemci přicházeli ještě těsně před patnáctou hodinou 31. března, kdy příjem žádostí končil," popsala Dosedělová s tím, že všechny žádosti bude postupně schvalovat rada a následně i zastupitelstvo Ústeckého kraje.

Podle požadavků ministerstva životního prostředí by do konce roku 2018 mělo být v Ústeckém kraji vyměněno minimálně 1 080 kotlů. Zastaralých kotlů na tuhá paliva je však v regionu zhruba 48 tisíc.

Ústecký kraj byl teprve druhým krajem, který se před lety do vyhlášení kotlíkových dotací zapojil. Lidé z Ústeckého kraje mohli nyní žádat už potřetí. Ministerstvo životního prostředí má na výměnu starých kotlů 9 miliard korun, které rozdělí ve třech kolech. Další výzvu by mohlo vyhlásit už příští rok.