Všimli jste si někdy velké plastiky u vstupu do budovy lounské obchodní akademie? Obřího kamenného bloku se „zamotanou tyčí", trčící do nebe? Pokud ne, není se čemu divit. Dnes ji halí hustý porost tak, že z ulice Osvoboditelů prakticky není vidět. To se ale za pár dní změní.

Socha znázorňující chmelniční kotvu podle návrhu Vladislava Mirvalda se bude stěhovat. Nové místo, kde si ji jistě prohlédne mnohem víc lidí, najde na Komenského náměstí. Konkrétně v jeho západní části, na travnaté ploše naproti střední technické škole. „Bude potřeba upravit prostor, kde je nyní keř. Zároveň pomocí živého plotu oddělíme dílo od sousedního kontejnerového stání tak, aby byl prostor důstojný," popsal Radovan Šabata, starosta Loun.

Připomeňte si také: Negativní hlava už stojí pod hradbami v Lounech

Náročný přesun chmelniční kotvy se uskuteční během srpna. „Rádi bychom to zvládli do slavností Letní lounské vábení, tedy do 15. srpna. Šance je ale tak padesát procent. Záleží na tom, jak rychle se podaří udělat betonový sokl, na kterém dílo spočine. Pokud se to nestihne, pak je termín do konce srpna. Nemá smysl zbytečně spěchat a nepočkat, až bude beton skutečně připraven," uvedla Blanka Sunkovská, vedoucí odboru správy majetku lounské radnice. Práce na přípravě podstavce už začaly.

Prozatím město uzavře nájemní smlouvu na dílo s Obchodní akademií a Střední odbornou školou gen. F. Fajtla. Se zřizovatelem vzdělávacího zařízení, Ústeckým krajem, pak bude jednat o převedení přímo do majetku Loun.

Radnice v posledních měsících realizuje kroky ke zviditelnění některých lounských rodáků, významných umělců. V červnu byla u Suzdalského náměstí instalována plastika Negativní hlava podle návrhu Kamila Linharta. Aktuálně se zkoumá také možnost přenesení některého z děl Zdeňka Sýkory do veřejného prostoru, a to k Vrchlického divadlu.