Průběh počasí letošního léta nepřál provozovatelům koupališť tak jako v loňském roce. „Letos přišlo na lounské koupaliště téměř 20 tisíc lidí, je to méně než loni. Hlavně srpen byl slabší,“ sdělil ředitel Správy sportovních zařízení města Loun Radek Příhoda.

Celkem výrazný pokles zaznamenali na koupališti v Podbořanech. Loni přišlo za celou sezonu zhruba 18 tisíc, letos 12 tisíc návštěvníků. „Měli jsme velkou návštěvnost v červnu, otvírali jsme hned prvního. V červenci a srpnu už dohromady přišlo stejně lidí jako v červnu,“ popsal správce podbořanského koupaliště Petr Ulke.

Koupaliště bylo v provozu nejdéle, naposledy bylo otevřené ve středu 4. září. „Poslední prázdninový víkend přišlo díky hudebnímu festivalu v sousedním Vroutku ještě hodně lidí, návštěvnost v tomto týdnu už je minimální. V úterý třeba nepřišel vůbec nikdo, proto provoz ukončíme,“ vysvětlil Ulke.

Počasí zavřelo koupaliště na řadu dní 

Také koupaliště v Žatci zaznamenalo výrazný propad v návštěvnosti – z loňských 32 tisíc na letošních 24 tisíc lidí. „V červenci jsme měli kvůli počasí 13 dní zavřeno, v srpnu šest. To se projevilo na celkovém poklesu návštěvnosti,“ vysvětlil ředitel Technické správy města Žatec Andrej Grežo. I tak ale letošní návštěvnost patří k těm nejvyšším od roku 2012, kdy bylo koupaliště v Žatci po rekonstrukci otevřené.

Městská koupaliště se uzavřela do června příštího roku, jejich správci už ale spřádají plány na novou sezonu. V Podbořanech je prioritou otevření kempu u koupaliště. „Chceme také pokračovat s opravami obkladů v bazénu. Máme hotové stěny, nyní přijde na řadu dno. Chtěli bychom také zrekonstruovat hřiště na volejbal,“ přiblížil Petr Ulke.

Lounské koupaliště prošlo mnohými vylepšeními v minulých letech, do příští sezony se chystá oprava toalet u řeky a výměna dlažby v bazénu s atrakcemi. „Letos poprvé jsme připravili dvě akce pro děti. Jednu na začátku sezony a jednu na jejím konci,“ sdělil Radek Příhoda.

V Podbořanech na koupališti zase chtějí pokračovat s večerním promítáním filmů na způsob letního kina. „Lidé chodili, třeba na komedii Ženy v běhu jich přišlo přes dvě stě,“ popsal Petr Ulke.

Velkou změnu chystají v areálu koupaliště v Žatci. K plaveckému a zážitkovému bazénu a brouzdališti by měl přibýt třetí bazén určený pro větší děti. Město si nechává zpracovat projekt, na rozhodnutí zastupitelů bude, zda se nový bazén objeví v investičním plánu na příští rok.

Plavat pod střechou

Sezonu po letní pauze v těchto dnech zahajují kryté plavecké bazény. V okrese jsou aktuálně dva – v Žatci a Postoloprtech. „Po letní odstávce máme otevřeno od 1. září. Během ní jsme opravili obklady ve sprchách a dlažbu na dně bazénu,“ řekl Jiří Karas, ředitel obchodní akademie v Žatci, která provoz bazénu zajišťuje.

Také v Postoloprtech využili letní odstávku bazénu k údržbě a několika vylepšením, provoz zahájí v pátek 13. září. „Opravili jsme dlažbu a obklady v šatnách,“ uvedla jednatelka společnosti Služby města Postoloprty Iveta Petřivalská. V Lounech se staví nová plavecká hala, dokončená má být na jaře.