Konečně. Po třech letech, kdy měli lidé v Žatci smůlu, pokud chtěli zajít na tamní koupaliště, jim svitla naděje. Radnice připravila projekty, podle kterých by se mělo začít s rekonstrukcí. Na neurčito se odsouvá zimní stadion a další přidané atrakce, starosta slibuje, že před létem 2010 bude hotovo. Akce má stát okolo 100 milionů.

„Pokud vše půjde dobře a nevyskytnou se nějaké nepředvídané překážky a pokud zastupitelé schválí tuto základní variantu, věřím tomu, že ke konci května by mohlo být koupaliště hotové. V létě už by se lidé mohli koupat,“ slibuje žatecký starosta Erich Knoblauch.

Podle plánů radnice, která v těchto dnech obdržela projekty na první fázi rekonstrukce areálu, ve které je právě výstavba pětadvacetime­trového bazénu, jednoho zážitkového bazénu s tobogany a dalšími atrakcemi a obslužné budovy by měla být všechna povolení a administrativa spojená s výběrem dodavatele vyřízena do konce letošního roku. „Ihned v lednu bychom předali staveniště a v červnu už by se lidé mohli koupat,“ myslí si.

Ozývají se ale hlasy, které těmto slibům již nevěří. O opravě koupaliště se totiž v Žatci hovoří už několik let, tři roky je kvůli technickému stavu zavřené úplně. Radnice v minulých letech prosazovala megalomanský plán se zimním stadionem, krytým bazénem a dalšími sportovištěmi. Téměř 300 milionů korun se ale městu nepodařilo sehnat ani z dotací, několik milionů se přitom už dalo do studií a projektů. „Bylo naší povinností zkusit dotaci, když byla tato možnost získat jí. Byla to příležitost, jak zlepšit podmínky v Žatci. Bohužel to nevyšlo,“ tvrdí žatecký starosta.

Město plánuje dát sto milionů

Ani „ořezaný“ projekt ale nebude zadarmo. „Rozpočet se pohybuje okolo sta milionů korun,“ prozradil starosta. Dotace na něj město nedostane, všechny peníze půjdou z města.

V minulých letech rekonstruovala svá koupaliště i další města regionu. V Lounech stála zhruba 40 milionů, v Podbořanech 11 milionů korun. Rozsah prací byl ale menší. „V Žatci můžeme jen zachovat současné díry po bazénech. Do nich budou zasazeny nerezové vany. Materiály a práce za těch několik let jsou také dražší,“ vysvětluje Erich Knoblauch.

Město nechce upustit ani od dalších sportovišť, které byly v původním „velkém“ plánu. Další fáze se ale budou dělat až za několik let, pokud budou peníze. „Rozdělili jsme projekty do několika fází, mohou se tak udělat samostatně. Pokračovat se může kurty a minigolfem, sítě budou kapacitně připraveny i pro případný zimní stadion,“ uzavřel Erich Knoblauch.