Po Žatci už se vypráví vtip. „Na léto už bude koupaliště hotové,“ říká jeden a druhý mu odvětí: „A na jaké léto?“

Podle vedení radnice se už brzy přestane vyprávět, nové koupaliště slibuje na léto 2010. Hotovo má být ale až ve druhé polovině léta.

„V roce 2010 bude určitě otevřeno. Optimistický odhad je v závěru července, spíše ale přichází v úvahu srpen či září,“ uvedl pro Deník starosta Žatce Erich Knoblauch. Lidé se mohou těšit na pětadvacetimetrový bazén, zážitkový bazén s tobogánem a dalšími atrakcemi a zázemím.

Zastupitelé by ale rádi viděli otevřeno dříve, nejlépe ještě před prázdninami. „Neexistuje možnost, jak průběh rekonstrukce urychlit, aby se lidé mohli koupat co nejdříve?“ ptal se například Pavel Aschenbrenner. Původní slib vedení radnice totiž byl červen 2010.

Rychleji to prý nejde

Podle úředníků už v této fázi zrychlit nic nejde. Několik let radnice připravovala projekt na velké koupaliště, krytý bazén a zimní stadion za téměř tři sta milionů korun, několik milionů vydala i za studie a návrhy sportovišť. K úsporné variantě „jen“ s několika bazény sáhla až ve chvíli, kdy bylo jasné, že na celý projekt nesežene z dotací peníze. „Bohužel, musíme dodržet lhůty stanovené zákonem,“ odpověděl na dotazy o možném zrychlení Jiří Kotek, vedoucí odboru rozvoje města na žatecké radnici.

Naopak existuje možnost, že se vše pozdrží. „Všechny termíny platí v případě, že se proti rozhodnutím příslušných úřadů nikdo neodvolá a nikdo nepodá námitku proti výsledku výběrového řízení,“ připustil starosta Knoblauch.

A v jaké fázi se rekonstrukce koupaliště nachází? Hotové jsou podle vedení města projekty, právě probíhá územní řízení. V lednu má být požádáno o stavební povolení. „V lednu by mohlo začít také výběrové řízení na dodavatele stavby,“ uvedl Knoblauch. Pokud tedy vše půjde podle plánu radnice, v březnu by mohlo být jasné, kdo rozsáhlou rekonstrukci, vlastně téměř stavbu nového koupaliště, v Žatci provede. V dubnu by pak měly v areálu u řeky Ohře probíhat demolice stávajícího zařízení, výstavba by mohla začít v květnu.

Ohřev vody má prodloužit sezonu

Cena rekonstrukce koupaliště v Žatci zatím není známa, podle odhadů by se mohla pohybovat někde okolo 130 milionů korun. „Přesná cena vzejde až z výběrového řízení, podle konečných projektů. Je možné, že bude nižší,“ pokračuje starosta.

Město chce sezonu na koupališti i do budoucna co nejvíce prodloužit. „Technologie umožní ohřev vody, bude tak možné, pokud to počasí jen trochu dovolí, začít například v květnu a skončit až na podzim,“ dodal E. Knoblauch.

Žatecké koupaliště je téměř kompletně na odpis

Koupaliště v Žatci je už tři roky uzavřené kvůli havarijnímu stavu bazénů i technologií. Také okolní města v minulosti přistoupila k rekonstrukcím koupališť, v Podbořanech stály nové bazény 11 milionů, v Lounech 40 milionů.

Rozsah prací tam byl ale mnohem menší, ze starého koupaliště v Žatci nejde takřka nic použít. Do děr po současných bazénech budou vloženy nerezové vany.