Kraj zámek převzal před osmnácti roky, od té doby v něm bylo proinvestováno přes 200 milionů korun. Hejtman Oldřich Bubeníček ocenil velkou návštěvnost unikátní památky, a to jak v létě, tak i v zimě. „S dalšími investicemi do tohoto barokního zámku počítáme i v budoucnu. Jednou z těch větších bude oprava objektu u správní budovy. Nicméně každý rok se podaří část této kulturní památky zvelebit,“ uvedl hejtman.

V areálu zámku bude ještě nutné stabilizovat jižní svah.

Zámek Nový Hrad v JimlíněNový Hrad byl založený v 15. století rodem Kolovratů a později přestavěný na zámek. Pro veřejnost byl otevřen v roce 2011. V jeho interiérech se ukrývají gotické fresky, nejucelenější soubor malovaných renesančních záklopových stropů v České republice či barokní štukatura italských mistrů z dílny Francesca Carattiho. Klasicistní a secesní výmalba je naopak dochována v domě schwarzenberského správce velkostatku.

Ústecký kraj vlastní ještě barokní zámek v Liběšicích na Litoměřicku. Zatím vyhlásil na jeho prodej tři dražby, žádný zájemce se ale nenašel. „Památka je zakonzervovaná, kraj připraví další dražbu. Zájemci by o zámek stáli, ale jeho součástí je ještě historický památkově chráněný skleník, což je problém,“ potvrdila mluvčí kraje Lucie Dosedělová.

(tp)