Krajští zastupitelé mají před sebou boj o proplácení regulačních poplatků.

Po volbách se totiž změnila situace. Ústecký kraj, stejně jako ostatní, spoléhal na vítězství ČSSD a zrušení poplatků jako takových. To se nestalo.

Zrušili byste proplácení zdravotnických poplatků krajem? Podívejte se na anketu vpravo!


Místo toho zřejmě bude muset Ústecký kraj následovat kraj Pardubický a s proplácením poplatků ve svých nemocnicích skončit. Tento týden o tom, podle Magdaleny Hanáčkové, mluvčí kraje, již měla jednat i rada kraje. „Na systému proplácení regulačních poplatků občanům se v tuto chvíli nic nezmění,“ vysvětlila.

„Touto otázkou se bude opět zabývat Zastupitelstvo Ústeckého kraje, které se uskuteční 23. června 2010,“ pokračovala Hanáčková.

Ústecký kraj hradí poplatky prostřednictvím veřejného příslibu od 1. dubna loňského roku ve všech krajských zdravotnických zařízeních z krajského rozpočtu a prosazuje ve spolupráci s Asociací krajů ČR plošné zrušení všech poplatků novelou zákona.

Oslovení pacienti se dělí na dvě skupiny. Jedna je proti proplácení, druhá samozřejmě naopak. „Já osobně si myslím, že když si platím sociální a zdravotní, tak jsou další poplatky za lékařskou péči lumpárna,“ řekl Petr Mašín. „Ale proplácet si to od kraje určitě nenechávám. Krajský rozpočet je určen na něco jiného. Když zrušit, tak na celostátní úrovni. Takhle ne,“ dodal.

Další proplácení je prý neúnosné

O regulačních poplatcích budou rovněž jednat hejtmani na zasedání Asociace krajů ČR, které se koná tento pátek. „Ústecký kraj bude prosazovat společný postup v této záležitosti,“ dodala Hanáčková.

Středočeský hejtman a hlavní protagonista v prosazování proplácení poplatků David Rath pro server iDnes uvedl: „Pravicová vláda bude na zrušení proplácení silně tlačit. Zda to ustojíme, či ne, bude záležet na tom, jaké prostředky zvolí. Mám ale obavy, že to neustojíme,“ řekl Rath.

Podle zdroje uvnitř krajského úřadu, jenž si přeje zůstat v anonymitě, však už je jasné, že další proplácení poplatků za pacienty je neúnosné. „Tady už běží šeptanda, že zrušení proplácení poplatků je otázkou času.“

Jaký ale bude osud tohoto veřejného příslibu ve skutečnosti stále není jasné. René Budjač (ODS), krajský radní má sice jasno, ale jinak také nic určitého neví. „Klub zastupitelů ODS proplácení poplatků nikdy nepodporoval, ale jak se s tím vypořádají naši kolegové, nevím. Co k tomu dodat?“

Anketa byla ukončena v neděli 20. června.