Podívat se na současnou, ale i lety prověřenou historickou zemědělskou techniku, pobavit se při bohatém programu na třech scénách, zjistit, jak se daří regionálním pěstitelům, poveselit se s přáteli a hlavně oslavit konec žní. V sobotu 8. září se v Peruci na Lounsku uskuteční už 11. krajské dožínky.

Dožínky odstartují průvodem. Vyrazí v 11.00 od obchodu Jednoty k náměstí, chybět v něm nebudou mažoretky, kroje a koně. Až průvod dojde na náměstí, budou předány dožínkové věnce, k obloze vzlétnou holubice a veselí oficiálně začne.

„Jezdíme pravidelně na celý den. Koukneme na průvod, malý má rád traktory a stroje. A pak se pobavíme u muziky a na dětské scéně,“ těší se už na další ročník dožínek Pavel Drobný z Loun.

Stejně jako on s rodinou zamíří v sobotu do Peruce tisíce lidí. A letos čeká na jeho sedmiletého syna a další děti novinka - rozšířený program pro nejmenší. Probíhat bude v zámeckém parku a nabídne nejen ukázky šermířů, provazochodců či sokolníků, ale také několik hraných pohádek a vystoupení oblíbeného baviče. „Děti i dospělé určitě pobaví Václav Upír Krejčí,“ prozrazuje perucký místostarosta Jan Vnouček s tím, že děti na akci najdou také kolotoče a jiné atrakce.

Tak bavily Krajské dožínky v Peruci loni: 

Fotogalerie: Dožínky v Peruci

tak předloni: 

Fotogalerie: Krajské dožínky Ústeckého kraje v Peruci

a tak v roce 2015:

Fotogalerie: VIII. Krajské dožínky Ústeckého kraje v Peruci na Lounsku

Další scéna bude tradičně na fotbalovém hřišti, kam si najdou cestu dříve narození návštěvníci. Bude tam hrát hlavně dechovka.

Hlavní dožínkové pódium vyroste na náměstí a bude lákat například na Zdeňka Izera (12.00) nebo Ivana Mládka (13.00). Program, kterým bude provázet moderátor Petr Vojnar, pak bude pokračovat až do večerních hodin.

Samozřejmostí bude v Peruci tržiště s množstvím stánků, různé ukázky řemeslníků, zemědělské techniky nové i historické a také prezentace regionálních výrobků.

V době dožínek je v Peruci složité zaparkovat, pořadatelé proto připravili velkou odstavnou plochu. „Hlavní parkoviště bude na poli za fotbalovým hřištěm,“ radí Jan Vnouček.