Do zastupitelstva Ústeckého kraje bude kandidovat 14 stran a pět koalic, tedy celkem 19 uskupení. Je to o dvě víc než před čtyřmi lety. Vyplývá to z informací, které zveřejnil po uzávěrce registrací krajský úřad. Mezi kandidujícími stranami chybí Věci veřejné, jejichž bývalý místopředseda Tomáš Jarolím povede kandidátku hnutí Nespokojení občané.

Ústeckému kraji nyní vládne koalice ČSSD a ODS. Kritikou na adresu vedení kraje nešetří zejména koalice Pro kraj, kterou složily dohromady Strana zelených, KDU-ČSL a několik sdružení zastoupených v komunální politice. Podobným způsobem se vymezují Severočeši.cz, kteří mají většinu v mosteckém zastupitelstvu, nebo Národní socialisté - levice 21. století.

Hejtmanka zůstala v ČSSD, odkud odešel Paroubek

ČSSD vede do krajských voleb současná hejtmanka kraje Jana Vaňhová, ODS má za lídra bývalého primátora Děčína Vladislava Rašku a komunisté Oldřicha Bubeníčka. Kandidátku podala také nacionalistická Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS), následník zrušené Dělnické strany. Tu v roce 2010 rozpustil pro extremistický program soud. DSSS kandiduje v koalici s málo známou Stranou pro Evropu. O místa v krajském zastupitelstvu má zájem i Komunistická strana Československa, která se hlásí k odkazu totalitní KSČ.

V Ústeckém kraji nekandidují Věci veřejné. Jejich místopředseda Tomáš Jarolím ve straně sice zůstává a kandiduje za ni i do Senátu, pro krajské volby ale zvolil kandidátku hnutí Nespokojení občané. „Je to skutečně tak, ale z VV neodcházím," řekl.

Před čtyřmi lety kandidovalo v Ústeckém kraji sedmnáct uskupení. Nejvíce hlasů získala ČSSD (32,78 procenta). Do zastupitelstva se dostaly také ODS (20,57 procenta), KSČM (18,39 procenta), Severočeši.cz (13,20 procenta). Všechna tato uskupení kandidují do zastupitelstva i letos.