Velké překvapení zažili dva pracovníci dřevozpracujícího podniku, kteří tento týden přijeli na skládku dřeva u Vykmanova poblíž Ostrova na Karlovarsku nakládat kulatinu.

Mezi kládami na ně totiž číhala šestimetrová krajta. K její likvidaci policisté povolali kafilérii z Podbořan.

„Kolega se hada příšerně lekl. Reflexivně po něm sekl nastartovanou motorovou pilou,“ popsal jeden z lesáků, který si přál zůstat v anonymitě. Podle něj je ale možné, že byla krajta už mrtvá.

Nálezci na místo přivolali strážníky ostrovské městské policie. „Už jsme tady měli papouška, ale co do exotičnosti tenhle škrtič jednoznačně vede a počítám, že ji jen tak něco nepřekoná,“ komentoval netradiční výjezd strážníků jejich velitel Pavel Čekan.

Ostrovští ochránci veřejného pořádku pak přivolali pracovníky kafilerie z Podbořan. Ačkoliv jsou v kafilerii zvyklí na ledacos, šestimetrový had řidiče Petra Geršiho velice překvapil. „Něco takového jsem za ty roky, co pro kafilerii jezdím, ještě nezažil,“ potvrdil Gerši. Podle nálezců hada si řidič ještě dělal legraci, a pro plaza šel s pytlíkem v ruce se slovy: „Tak kde máte tu užovku?“

„Samozřejmě jsem věděl, do čeho jdu,“ řekl Gerši. „Strážníci mě dopředu informovali. Ještě že měli lesáci mechanickou ruku. Tou totiž hada naložili na mé auto,“ doplnil. Pokud by na korbu měli hada nakládat ručně, dost by se nadřeli. Jeho nálezce totiž odhadl váhu na 50 až 60 kilogramů. Krajta byla odvezena do podbořanské kafilérie k likvidaci.

„Mohla to být krajta tmavá nebo krajta mřížkovaná. Je evidentní, že utekla nějakému chovateli,“ řekl ostrovský herpetolog Jiří Stibor.

Jestli by zrovna tento exemplář mohl být člověku nebezpečný, je podle Stiborových slov otázkou. „Hodně záleží, v jakém prostředí žila. Pokud byla odmalička zvyklá na lidi, kteří se o ni dobře starali, nejspíše by nezaútočila. Pokud ale byla člověkem týraná, útok nelze vyloučit,“ řekl ostrovský herpetolog.

Petr Kozohorský
Petr Kinšt