Hrozba exekuce stále visí nad Krásným Dvorem.

Obec sice dluh za plynofikaci splácí, protože ale od banky nedostala úvěr, trvá to dlouho a nemůže navíc volně nakládat se svým majetkem.

Pomalu jde Krásnému Dvoru splácení dluhu, který má od prosince 2006 u firmy Barth – stavby, která v obci dělala plynofikaci. Původní dluh ve výši 1,5 milionu korun přiměl společnost k tomu, aby na začátku letošního roku podala na obec návrh na exekuci.

„Chtěli jsme splácet rychleji, ale banka nám úvěr zamítla. Ještě v prosinci jsme ale na účet firmy poslali 800 tisíc korun, teď splácíme po sto tisících. V květnu pošleme další splátku. Ještě nám zbývá zaplatit 400 tisíc korun,“ informoval Deník o aktuální situaci František Kuna, starosta Krásného Dvora.

Exekuce tak obci stále hrozí, nemůže nakládat se svým majetkem. Část z něj přitom chce už dlouho prodat. „I když s firmou pořád jednáme a ta nám slibuje, že exekuci odvolá, zatím pořád hrozí. Je to špatné, protože tak nemůžeme získat peníze ani prodejem našeho majetku. Čekáme na odblokování. Firma je tak částečně i proti sobě, protože pokud bychom získali peníze z prodeje, mohli bychom jim peníze poslat rychleji,“ tvrdí starosta.

Problém způsobila poslední splátka

Chod obce není podle starosty ohrožen, pohledávku Krásný Dvůr postupně splatí. Dluh vznikl v prosinci 2006, když vedení Krásného Dvora nepřipsalo na účet společnosti Barth – stavby poslední splátku za plynofikaci obce. Ta stála 4,5 milionu korun a obci chybělo zaplatit 1,5 milionu. Firma proto podala v prosinci 2007 návrh na exekuci.

„Nedostali jsme od ministerstva životního prostředí očekávaný příspěvek a neměli jsme proto na celou splátku,“ zdůvodnil vznik dluhu František Kuna.

Exekuce přitom není jediným problémem, který vedení obce muselo řešit od doby, kdy byla vybudovány plynofikace. Krásnému Dvoru hrozilo, že bude muset kvůli nízkému počtu přípojek a dalším formálním nedostatkům vracet celou dotaci ve výši 4,5 milionu korun, hrozilo také penále ve stejné výši. Vracení devíti milionů do státního rozpočtu by obec zlikvidovalo, obecní úřad proto požádal o prominutí. Krásný Dvůr nakonec uspěl, přesto musí část peněz vrátit. Státu musí zaplatit 1,135 milionu korun, splácet je bude šest let.