V minulosti živelně upravované náměstíčko v Krásném Dvoře by v budoucnu mohlo změnit svou tvář. Napomoci mají práce studentů zahradní architektury. Vedení obce se jejich práce líbí, chce je dále rozvíjet a shánět peníze na projekty a přestavbu.

Tu zasazený smrk, tu borovice, aby nebylo vidět do oken rodinného domku. Tam položit lavičku, tamhle zase jiný, pro změnu listnatý strom. Uplynou ale desítky let a ze smrčku a malého stromu jsou obrovské dřeviny.

„Chceme naše náměstíčko zbavit právě takové živelnosti, která tu v minulosti byla. Nemělo to žádný řád a podle toho to také vypadá. Rádi bychom ho upravili tak, aby bylo moderní a zároveň pořád útulné a naše,“ představuje plány na rekonstrukci centra Krásného Dvora starosta František Kuna.

Vedení obce proto kývlo na spolupráci s Mendelovou zemědělskou a lesnickou univerzitou v Brně. Studenti zahradní architektury, jež sídlí v Lednici, dostali přeměny krásnodvorského náměstíčka jako úkol.

„Jsme s jejich výsledky moc spokojeni. Jsou to plně profesionální návrhy, pěkně graficky zpracované. Od fakulty jsme dostali pět nejzdařilejších prací za velmi výhodnou cenu,“ pokračuje starosta.

Zatímco v architektonických ateliérech by obec za pět studií musela platit statisíce, za práce stejné kvality od studentů pod dohledem pedagogů zaplatila třicet tisíc korun.

Teď mají možnost vyjádření obyvatelé

Slovo teď dostane veřejnost. Náměstíčko má zůstat takové, aby se líbilo co nejvíce lidem. „Práce vystavíme, chceme, aby se ke všem vyjádřili lidé. Bude to v budoucnu jejich náměstí, je tedy důležité, aby k tomu řekli své. Budeme také vybírat ten nej návrh, případně některé zdařilé prvky z různých prací spojíme,“ zve Kuna všechny na obecní úřad, kde v příštích dnech práce studentů budou k nahlédnutí.

„Osobně se mi nejvíce líbilo různě moderně řešené prostranství zastávky, a také propojení oblasti od kostela, přes parčík k pomníku, jako jednotné relaxační zóny,“ vyznal se František Kuna.

Co bude s pomníkem?

Velká diskuze se očekává kolem pomníku, který na náměstíčku už léta stojí. Některé práce ho nechávají na svém místě, jiné o několik metrů posouvají, další ho stěhují na úplně jiný konec náměstí. „Budeme o tom diskutovat, ale myslím si, že přichází v úvahu nanejvýš jeho posunutí o několik metrů dál, stěhování určitě ne. Jsme na něj zvyklí,“ připadl další názor starosta Krásného Dvora.

Vedení obce by rádo už v příštím roce nechalo zpracovat projekty na úpravy. „Rádi bychom to uskutečnili co nejdříve. Zkusíme požádat o dotace na přestavbu,“ nastínil další postup Kuna.