Oploceno! Uzavřeno! Zákaz vstupu! Dezolátní stav! Taková je už několik let realita u Gotického templu, lidově rozhledny, v unikátním anglickém parku u zámku v Krásném Dvoře. Teď ale přišla konečně dobrá zpráva. Na kompletní rekonstrukci unikátní památky získali památkáři dotaci z tzv. norských fondů. Opravy mají začít už příští rok na jaře. Hotovo a znovu otevřeno má být v roce 2016.

„Máme obrovskou radost. Po několika letech snažení se nám konečně podařilo sehnat potřebné peníze. Je to jeden z našich snů - Gotický templ znovu otevřít turistům, znovu mu vdechnout život," přivítala zprávu o příchodu potřebných peněz pro zchátralou a zdevastovanou památku Michaela Hofmanová, kastelánka zámku v Krásném Dvoře.

Rozhledna v zámeckém parku, památka z konce 18. století, je v havarijním stavu. Z bezpečnostních důvodů je už řadu let uzavřena pro veřejnost. V roce 2007 byla dokonce oplocena, neboť hrozilo zranění zvědavých turistů. Z památky padá omítka, zdivo a další části. Současný stav památky je žalostný.

Oprava vyjde na 16 milionů

Změnit to mají právě dotační peníze. Kompletní rekonstrukce má stát šestnáct milionů korun. Třináct milionů má přijít z norských fondů, tři miliony má přidat ministerstvo kultury. Rekonstrukce mají začít příští rok na jaře, hotovo by mělo být v roce 2016. „Nyní aktualizujeme dokumentaci, která byla několik let připravená. Chystáme vypsání veřejné zakázky. Začne se určitě už příští rok, rádi bychom na jaře," potvrdila Deníku kastelánka.

A na jaký program se mohou turisté do Gotického templu těšit, až bude hotovo? Kromě vyhlídky bude v rozhledně expozice o zahradní architektuře a parku, budou tam probíhat vzdělávací programy, plánují se také koncerty a mnoho dalších činností.

Z dotace mají v Krásném Dvoře sice velkou radost, ke spokojenosti jim ale další desítky milionů chybějí. Nutných oprav je mnoho, chybí jediné – peníze. Přesněji hodně peněz… „Dotaci samozřejmě vítáme, jsme velmi rádi. V celkovém objemu, který bychom na všechny opravy potřebovali, to je ale jen taková velká kapka. Samozřejmě, hodně velká kapka, peněz je to mnoho a jsme za ně opravdu moc rádi, ale hodně dalších milionů bychom ještě potřebovali," přiznává Michaela Hofmanová.

Přímo na budově zámku je nedávno opravená střecha a krovy, další rekonstrukce jsou ale také potřeba. „Máme mnoho nutných technických oprav, potřebovali bychom dost peněz. Hodně. Pěkné by bylo také obnovit expozice a k tomu jsou potřeba také peníze," říká kastelánka. Dříve mluvila také o rozšíření expozic do dosud nepřístupných místností, jenže to chce další peníze. A ty prozatím nejsou.

Šlechta si v parku nechala udělat romantickou rokli

A budovy v unikátním anglickém parku, který založil Jan Rudolf Černín v letech 1783 až 1793?

Některé další jsou v havarijním stavu a například Čínský pavilon nebo Poustevníkova rokle jsou také uzavřené. U Čínského pavilonu jsou problémy s ujíždějícím svahem, také Poustevníkova rokle, místo, které si kdysi šlechta nechala vybudovat, aby park působil romantičtěji, je z bezpečnostních důvodů uzavřena. „Nedávno jsme dělali odhad v parku, kolik bychom potřebovali, aby vše bylo stoprocentní. Jsou to peníze bez údržby zámku, ten jsme do toho nepočítali, jen park. A vyšlo nám dvě stě milionů," přiznává kastelánka krásnodvorské­ho zámku.

Jenže peníze nejsou. Národní památkový ústav, vlastník zámku, si tak velké investice nemůže dovolit. Zbývá nyní jen na běžnou údržbu a drobnější opravy. Vedení zámku chce ale bojovat dál. „Určitě budeme dál bojovat. Postupně pokračovat, i když třeba pomalu. Budeme hledat další dotační možnosti, nyní chceme například žádat na rozsáhlou údržbu parku," představuje další plány kastelánka Michaela Hofmanová.