Krásný Dvůr – Zámek v Krásném Dvoře jde proti proudu. O šest procent klesla v České republice letos návštěvnost památek proti roku 2012. Památkáři si stěžují na počasí, povodně, nezájem. Méně turistů přivítali dokonce i v Lednicko – valtickém areálu, nejvyhledávanějším cíli u nás. Památka na Podbořansku ale zaznamenala, jako jedna z mála, nárůst návštěvnosti. A ne malý. Lidí přišlo na zámek o tři tisíce více. Jen kdyby bylo více peněz na opravy…

„V roce 2013 jsme přivítali 12 414 lidí, rok předtím 9 239. Jsme moc rádi, že si k nám lidé cestu nacházejí, že jich přišlo více," chlubí se kastelánka zámku v Krásném Dvoře Michaela Hofmanová. Oblíbený cíl výletů začal  před lety žít celoročně a připravuje novinky už i na příští sezony.  Na zámku se pořád něco děje, jen tak lze totiž návštěvníky nalákat. Už jen málo turistů si chce projít komnaty a nedostat „nic navíc".

„Snažíme se zámek oživit, nabídnout zajímavosti. dnes už je to nutnost," říká kastelánka. Letos byly v zámeckých komnatách několikrát k vidění živé obrazy, zajímavé hrané prohlídky, bylo divadlo, koncertovalo se, na nádvoří se konal Jablečný den, který přilákal stovky lidí.
A zámecký program ještě není u konce, prvního prosince bude na nádvoří adventní jarmark. V zámecké galerii se také připravuje vánoční výstava, která představí Krásný Dvůr na starých pohlednicích a fotografiích.

„Na příští sezonu připravujeme možnost ubytování na zámku, chceme zprovoznit zámeckou ubytovnu. Na sedmnáctého května plánujeme akci Krásná v Krásném, kdy zaostříme na krásu, k vidění budou módní přehlídky, pracovat budou vizážistky, bude šperkařský trh," vyjmenovává nové akce kastelánka.

„Už také víme, že jedenadvacátého června bude divadelní představení Monte Christo v zámeckých interiérech," doplňuje Hofmanová.
K úplné spokojenosti chybí v Krásném Dvoře jediné – peníze. „V příštím roce bychom rádi opravili zábradlí mostku u Panova templu, zrekonstruovali zámecké toalety a odborně ošetřili některé stromy v parku," vyjmenovává drobné opravy kastelánka.
Na větší opravy nezbývají peníze. V minulých letech se kompletně opravovaly krovy a střecha na zámku.

Pokračování  rekonstrukcí je v nedohlednu

Desítky milionů by správa zámku potřebovala na opravy ojedinělých staveb v parku, některé jsou dokonce kvůli havarijnímu stavu uzavřené. Gotický templ (rozhledna) – uzavřený. Poustevníkova rokle – uzavřena. Čínský pavilon – jen zdálky. Peníze by potřebovaly i další stavby v nejstarším anglickém parku  u nás, který založil Jan Rudolf Černín v letech 1783 až 1793.

„Některá místa bohužel zůstanou zatím nepřístupná, další omezení ale neplánujeme. Naopak, věřím, že se nám Poustevníkovu rokli podaří alespoň částečně opět zprovoznit," říká M. Hofmanová.

Poustevníkova rokle, zajímavé místo, které si nechala kdysi šlechta vybudovat, aby byl park romantičtější, je uzavřena z bezpečnostních důvodů od roku 2010. U Čínského pavilonu jsou problémy se svahem. Už dlouhá léta je uzavřený také Gotický templ. Rozhledna je v dezolátním stavu a od roku 2007 je i oplocená, protože hrozí zranění turistů. Rozpočet na její opravu byl v roce 2007 dvacet milionů korun, od té doby se ale finance nepodařilo sehnat.

Správa zámku se snaží peníze získat z evropských fondů, zatím však bezvýsledně.