Kromě barokních zahrad se zámek v Krásném Dvoře pyšní také jedním z nejstarších přírodních parků v ČR.

První náznaky se objevují už v roce 1735, kdy je v okolí zámku oranžérie a bažantnice. Do současné podoby začal park přetvářet Jan Rudolf Černín.

Všechny předchozí díly seriálu najdete v souvisejících článcích vpravo.

„Zámecký park je nejstarším anglickým v ČR. Jan Rudolf Černín našel inspiraci na své dlouhé cestě po západní Evropě v roce 1779,“ připomíná duchovního otce parku kastelánka zámku v Krásném Dvoře Michaela Hofmanová.

Práce na přeměně parku v anglickém stylu probíhají mezi lety 1783 až 1793. Z této doby také pochází asi největší zvláštnost krásnodvorského parku. „Jen málo dubů v parku má jen jeden kmen. Je to důsledek zvláštních úprav, které se záměrně dělaly,“ tvrdí mladá kastelánka.

Více kmenů pro více dřeva

Dva, tři i čtyři kmeny – inspirace opět převzatá z Anglie. „Tam to mělo praktický význam. Anglie potřebovala více dřeva na stavbu lodí a ze čtyř kmenů bylo více dřeva než z jednoho. U nás to bylo jen napodobení anglického stylu,“ pokračuje Hofmanová.

Jednou z několika výjimek, tedy bez úprav, je dnes už legendární torzo Goethova dubu, 800 až 1000 let staré.

Nejstarším zahradním pavilonem je Panův Templ, stavěný v letech 1783 až 1786. Pak následoval Sluneční pavilon – Gloriet, Obelisk, šestadvacet metrů vysoký jehlan, nebo na nejvyšším místě parku, 368 metrů nad mořem, postavená rozhledna – Gotický templ. Holandský statek, Čínský pavilon, Letohrádek. „Velice zajímavá je také Poustevníkova rokle. V roce 1786 byla v parku vybudována umělá hrobka se sarkofágem. I toto místo mělo dotvářet tajemnou a romantickou tvář parku venkovského sídla šlechty,“dodala Michaela Hofmanová.

Další díl seriálu si přečtete v neděli 18. října.