Tajné dveře. Na zámku v Krásném Dvoře je jich hned několik. Utíkal jimi například i filmový „básník“ Pavel Kříž. Odhalit jejich tajemství ale není nijak složité, také šlechta totiž dbala hlavně na praktičnost.

„Tajných dveří a místností máme na zámku v Krásném Dvoře hned několik. Některými dokonce procházejí návštěvníci při prohlídkách,“ vypráví Michaela Hofmanová, mladá kastelánka zámku nedaleko Žatce a Podbořan.

Všechny předchozí díly seriálu najdete v souvisejících článcích vpravo.

Dveře jsou skrývané hlavně z estetických důvodů. Také šlechta, před několika staletími, totiž chtěla, aby její obydlí bylo praktické, ale i útulné a hezké. „Za některými dveřmi byly šatny, jiné spojují místnosti, někde byly koupelny,“ pokračuje kastelánka.

To je i případ slavných dveří, kterými utíká herec Pavel Kříž v roli Štěpána Šafránka v komedii Jak básníkům chutná život. Ve filmu uniká tajnou chodbou a narazí přitom na otce Píšťalky Rudolfa Hrušínského.Ve skutečnosti ale není nic takového možné. „Za dveřmi, kterými utíká Štěpán Šafránek, je totiž obyčejná koupelna. Má vchod ze dvou místností, jednou vstupovalo služebnictvo, připravilo koupel, a druhými dveřmi pak paní hraběnka,“ popisuje Michaela Hofmanová.

Tajemství ukrývají i sklepní prostory. Pod zámkem je také kryt. Za druhé světové války totiž památku využíval ministr zahraničí Třetí říše Joachim von Ribbentrop jako rekreační místo. „Měl o sebe strach, a tak pod zámkem nechal ze sklepa pod hlavní budovou vybudovat kryt, ze kterého vedla úniková cesta do parku“ dodala mladá kastelánka. Pod zámkem je sklepních prostor daleko více, není ale známá přístupová cesta.

Další díl seriálu si přečtete v neděli 25. října.